Історія України опорні конспекти 7 клас

Чернігово-Сіверське князівство середини XII — першої половини XIII ст.

Політичний та соціально-економічний розвиток князівства

Чернігів уперше згадується в літописі від 907 року.

Був великим культурним і господарським центром Київської Русі, другим після Києва. Землі князівства вкриті густою мережею населених пунктів, але тісних економічних зв’язків між окремими землями князівства не існувало. Значним містом був Новгород-Сіверський, відомий із середини XII ст., коли від Чернігово-Сіверського князівства відокремилося Новгород-Сіверське.

У XII ст. чернігівські князі, володіючи значними територіями північно-східної Русі, успішно відбивали полчища половців, вели експансивну політику щодо інших князівств. Династії “Ольговичів” — наступників Олега, внука Ярослава Мудрого — втручалися у справи не лише Києва, а й Переяслава, Волині й Галича.

Наприкінці XII - на початку XIII ст. Чернігівське князівство втратило могутність, остаточно розпалося на дрібні уділи. Його сили підірвали безперервні війни з половцями, які перетворили на руїну чернігівські землі.

Висновок

У період феодальної роздробленості Чернігівське князівство було одним із найсильніших, найміцніших серед інших князівств і вело боротьбу за київський престол.