Історія України опорні конспекти 7 клас

Переяславське князівство середини XII — першої половини XIII ст.

Політичний та соціально-економічний розвиток князівства

Переяслав - одне з найстародавніших міст України. Уперше Переяслав згадується у літописних документах 907 роком в угодах Київської Русі з Візантією.

Спочатку Переяславське князівство було у складі Чернігівського і відокремлено від нього Ярославом Мудрим для сина Всеволода.

Воно не мало повної політичної самостійності і було нерозривно пов’язане з Києвом. Як правило, у Переяславі сиділи князі, які мали посісти київський престол або одержували це місто як компенсацію за відмову від претензій на Київ.

Переяславському князівству належали землі на лівому березі Дніпра, південніше Київського князівства. Воно було розташоване на межі з дикими азійськими ордами, які весь час нападали на Київську Русь, ведучи протягом століть героїчну боротьбу з ними (спочатку з печенігами, а згодом з половцями). Жодна з земель не зазнавала стільки нападів і спустошень, як Переяславська. Тому на землях князівства було побудовано численні фортеці, вали, оборонні споруди. У цій боротьбі переяславські князі то втрачали значні території, то знову їх відвойовували.

Переяславщина була не лише сильним військовим форпостом на південному Сході, надійним щитом “землі руської”, а й стала одним із культурних центрів.

Переяславщина не ділилася на окремі удільні князівства.

1179 р. Літописне повідомлення про напад половців на Переяславське князівство, про хоробрість і мужність захисників рідної землі.

1187 р. У літописі повідомлялося про смерть переяславського князя Володимира Глібовича після походу на половців. Уперше згадувалася назва “Україна”.

Після монголо-татарської навали Переяславське князівство припинило своє існування.

Висновки

1. У Переяславі жили і творили історію нашої держави відомі князі — Всеволод Ярославович (син Ярослава Мудрого), Володимир Мономах, Святослав Володимирович, Юрій Долгорукий та інші.

2. Перед нами імена численних князів київських, чернігівських, переяславських. Вони вели наших предків до перемог, і до великих поразок. Але це наше минуле, і знати його таким, яким воно було, наш обов’язок.