Історія України опорні конспекти 7 клас

Тема 3. Київська Русь у другій половині ХІ - першій половині XIII ст.

Правління Ярославовичів

Становище у державі за часів правління Ярославовичів

Ще за життя Ярослав Мудрий поділив державу між своїми синами, намагаючись позбутися того розбрату, який виникав раніше. Він вирішив передати владу за принципом старшого:

• найстаршому синові Ізяславу заповів Київ, Великий Новгород, Туров і Псков;

• Святославу - Чернігів, Муром і Тмутаракань;

• Всеволоду - Переяслав і Ростов;

• В’ячеславу - Смоленськ;

• наймолодшому Ігорю — Володимир-Волинський.

У своєму заповіті синам писав: “Майте любов між собою, тому що ви брати, діти одного батька і від однієї матері. І якщо будете жити в любові між собою, Бог буде у вас і підкорить вам ворогів. І будемо мирно жити. Якщо ж будете в ненависті жити, у сварках і незлагодах, то загинемо самі і загубимо землю батьків своїх і дідів своїх, які здобули її трудом своїм великим”.

“Се Мудрий Ярослав

Синам своїм казав:

“В єднанні тільки сила,

А в розпачі - могила!”

(О. Олесь)

Таким чином, після смерті Ярослава Мудрого у 1054 р. київським князем став його син Ізяслав, який уклав союз із двома молодшими братами — Святославом і Всеволодом. Усі державні справи брати спочатку вирішували спільно:

• обороняли країну від половців;

• розв’язували питання про переміщення молодших братів з одного уділу на інший;

• приборкали спробу полоцького князя вийти з-під влади Києва;

• відбили перший напад половців на Русь.

Ярославичі правили дружно до 1068 p., коли розпочався розпад їхнього союзу після поразки, якої вони зазнали на річці Альті від половців, та повстання, яке виникло у Києві.

У Києві на Подолі кияни зібралися на віче і почали вимагати від київського князя Ізяслава зброї та коней для захисту міста від половців.

Ізяслав киянам зброї не дав (за однією із версій, не хотів, бо боявся, що кияни можуть повернути зброю проти князя і бояр, за іншою - що в Ізяслава після поразки від половців просто зброї не було).

Кияни повстали, розгромили маєтки бояр і князя, Ізяслава вигнали з Києва, а київським князем проголосили Всеслава - полоцького князя, який перебував у полоні після захоплення його земель трюма братами.

1069 р. Ізяслав за допомоги польського війська придушив повстання і повернувся княжити у Київ.