Історія України опорні конспекти 7 клас

Символіка Київської держави

Геральдика — наука, що вивчає символи, герби, як стародавні, так і сучасні.

Герб — це символічний знак держави, міста, роду тощо.

Державний герб — це офіційна емблема держави.

Символіка є зовнішньою атрибутикою національної державності. Символіка видозмінювалася, проходила певні етапи розвитку залежно від суспільно-державного устрою країни. Вона є історичним надбанням народу.

Тризуб

Тризуб — найдавніший зі знаків, які дійшли до наших днів, і широко використовується й сьогодні.

Одна з легенд стверджує, ніби символіку започаткували перші князі Кий, Щек, Хорив. Встановили її як знамено для заснованої ними держави. Легенда розповідає, що скликали князі віче для вибору знака, на якому виступив старий дід - самітник із київських печер і порадив не придумувати його, а попросити від Бога. Після молитви, на небі спалахнуло сяйво, а в ньому чітко вирізнявся знак, від якого йшло яскраве світло на півнеба. Так появився золотий тризуб на голубому тлі.

Перша згадка про давньоруські знаки в літописах належить до X ст., де повідомляється, що посли київського князя Ігоря під час укладання договору з Візантією мали свої печатки з певними символами, що служили підставою посольських повноважень. А дружина Ігоря Ольга розставляла князівські знаки по всій землі Київській, про що збереглася згадка в „Повісті временних літ”.

У Київській Русі тризуб став великокнязівським знаком, його зображення відоме нам з печатки київського князя Святослава, на прапорах його воїнів.

Згодом його карбували на срібних монетах великого князя Київського Володимира. На них зображено з одного боку портрет князя, а з другого - тризуб і напис “Володимир на столі, а це його срібло”.

Тризуб можна зустріти на цеглі Десятинної церкви у Києві, на плитах Успенської церкви у Володимирі-Волинському, на мечі, на прикрасах, предметах побуту, в гербі французької королеви Анни (дочки великого князя Ярослава Мудрого) тощо.

Знаки тризуба знаходимо на монетах князя Святополка та Ярослава Мудрого.

У період феодальної роздробленості Київської Русі сталися зміни у символіці: на київській землі використовувалося зображення святого Михаїла, покровителя Києва, у Галицько-Волинському князівстві - лева. Ці символи ввійшли до складу гербів Києва і Львова.

1918 р. Було визнано знак князівської влади - тризуб як герб Української Народної Республіки.

19 лютого 1992 р. Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб держави, вважаючи його головним елементом герба України.

Існує понад 40 версій, що пояснюють походження тризуба. Ось деякі з них:

1. Тризуб як зображення:

• сокола,

• корони,

• трьох стихій — землі, води і повітря,

• ідеї Трійці,

2. Версії, що тризуб подібний до:

• якоря,

• нормандського шолома,

• лука і стріли.

3. Тризуб — це символ влади над трьома світами - небесним, земним, підземним.

4. Тризуб постійно був уживаний у побуті українців. Його малювали на стінах, дверях або ворогах під час релігійного свята — Водохрещі.

"Головне те, що се оздоба питоменна, не запозичена, не видумана, а пов’язана з нашою тисячолітньою державою, політичною і культурною історією” (М. Грушевський).

Як державний знак сьогодні він символізує соборність (єдність) усіх українських земель.

Прапор

Прапор — тканина прямокутної або іншої форми, що має певне відношення ширини до довжини, яка кріпиться до жердини або древка. Прапори з’явилися давно. Слов'яни у своїх численних війнах походах використовували прапори. Їх брали в похід, піднімали перед боєм, ставили на підвищеному місці, щоб було видно кожному ратникові. Збити стяги ворога вважалося рівнозначним перемозі у битві. За стяговиківпризначали найславетніших богатирів, як мали постійно тримати прапор над полем бою й охороняти.

Кольори прапорів були різними — синій, голубий, лазуровий оранжевий, червоний, жовтий. Часто трапляються поєднання синього та жовтих кольорів.

Цікаву версію висунув історик Б. Яхимович, який вважає, що слово “хохол”, яким часто називають українців, монгольського походження, складається зі слів “хох” — синій, голубий, небесний “улу” — жовтий.

За формою прапори Київської Русі були чотирикутні й трикутні з китицями.

Прапор Галицько-Волинської держави - блакитний із зображенням золотого лева.

28 січня 1992 р. Сесія Верховної Ради України ухвалила постанову про Державний прапор України. Ним став синьо-жовтий стяг.

Висновки

1. Культура Київської Русі мала значні досягнення, які ввійшли в скарбницю світової цивілізації, збагативши її неперевершеними зразками літератури, архітектури, живопису тощо.

2. Культурні традиції Київської Русі, її традиції успадкував у кримський народ і передавав їх із покоління в покоління.

3. Культура Київської Русі ввібрала кращі зразки Візантії, країн Сходу і Заходу, перетворила їх на свій власний здобуток, створивши свої, тільки їй характерні риси.

4. Культура Київської Русі була „могутньою, яскравою, високохудожньою, різноманітною, сягала кращих зразків культури свого часу”, вражала весь світ своєю неповторною красою.

5. Пам’ятки культури Київської Русі, які дійшли до нас, є зразками витонченості, високої майстерності для наших митців. Вони — окраса Києва та інших міст України, наша гордість і слава.