Історія України опорні конспекти 7 клас

Архітектура

Архітектура (з грецької - будівництво) — мистецтво створювати будівлі.

Будівельники Київської Русі створювали чудові твори з дерева, каменю, цегли, що свідчить про досить високий рівень будівельної техніки та талант народних майстрів.

Різноманітні житла та господарські будівлі, в тому числі і міські башти, стіни, мости тощо будувалися з дерева.

З каменю зводили церкви. Кам’яне будівництво виникло під впливом Візантії, зокрема було запозичено хрестово-купольну композицію. Першою кам’яною спорудою на Русі була Десятинна церква в Києві, побудована за Володимира Великого у 989-996 pp..

Збудовано за князя Ярослава Мудрого у 1037 році Софійський собор на зразок Константинопольської Софії. Це розкішна 13-верха будівля, розташована на високому березі Дніпра.

Крім богослужінь, у соборі відбувалися урочисті державні церемонії, укладалися договори. Тут садили на престол київських князів, здійснювали їх захоронения.

За його зразком у Чернігові збудували Спаський собор, у Новгороді та Полоцьку — Софійські собори, Михайлівську церкву та єпископські ворота — в Переяславі.

Архітектурний стиль Печорського монастиря — поєднання візантійського, українського архітектурного мистецтва.

Унікальною була Успенська церква в Києво-Печерській лаврі (1073-1078 pp.).

За Ярослава Мудрого в Києві було збудовано Золоті ворога з надбрамною церквою, які довгий час слугували оборонними воротами і парадним в’їздом у центральну частину міста. Ширина воріт 7,5 м, висота проїзду — 14 м, довжина — 25 м.