Історія України опорні конспекти 7 клас

Школи

Поширення писемності стало важливою умовою розвитку школи та освіти.

За часів Володимира і Ярослава відкривалися школи для дітей. Діти бояр і вельмож там вчилися читати, писати, співати церковних пісень, оволодівали грецькою мовою.

Ярослав Мудрий організував школу у новозбудованій Софії Київській, у якій навчали не тільки грамоти, а вивчали грецьку і латинську мови, студіювали філософські твори, основи медицини. Було створено також школу в Новгороді, де навчалося 300 дітей.

Осередками освіти на Русі стали церкви та монастирі.

Князь Ярослав Мудрий увів обов’язкове навчання для молоді вищих станів, готуючи її до майбутньої діяльності.

Великим книголюбом був Ярослав Мудрий, його син Всеволод володів п’ятьма мовами, дочка Анна була письменною.

Анна Всеволодівна (онука Ярослава Мудрого) в Андріївському монастирі заснувала жіночу школу. Крім грамоти, співів, шляхетної поведінки, тут навчали гаптувати.

Величезний внесок у розвиток освіти Київської Русі зробив Києво-Печерський монастир. В XI ст. тут виник центр підготовки вищого духовенства, художників, лікарів, каліграфів, перекладачів. Тільки до монгольської навали зі стін монастиря вийшло понад 80 єпископів. Тут виникло і розвинулося літописання, працювали такі відомі літописці, як Никон, Нестор, Сільвестр та інші.

Головним методом навчання було заучування напам’ять латинських, грецьких текстів, читання Псалтиря, служебників, іншої релігійної літератури.