Історія України опорні конспекти 7 клас

Гроші

З розвитком торгівлі в Київській Русі формувалася грошова система. Спочатку роль грошей виконувала худоба, потім куна — хутра куниці.

Згодом появилася гривня. У ІХ - ХІ ст. одна гривня дорівнювала 25 кунів і важила від 160 до 196 г срібла. За часів Володимира Великого вперше почали карбувати власні гроші — золоті й срібні. На злотниках і срібниках Володимира на зворотному боці стояло його ім’я та зображення Ісуса Христа, на лицьовому — портрет князя і родовий знак. Злотники важили чотири грами. Цю вагу за назвою “злотник” пізніше взяли за одиницю руської ваги. Згодом на срібних монетах з одного боку почали зображати князя Володимира, що сидить на “столі” (престолі), а з другого — тризуб. На монеті робили напис: “Володимир на столі, а се його срібло”. У грошовому обігу були і срібні злитки — гривні, різної форми і ваги. Вони були в обігу аж до монголо-татарської навали. Гривня XI ст. — це 160-грамові шестигранні срібні злитки.

За різних часів різною була й купівельна спроможність гривні.

На початку XI ст. за одну гривню можна було придбати човен-струг, а за три гривні — заморську лодію. За крадіжку коня передбачалася компенсація дві гривні.