Історія України опорні конспекти 7 клас

Церковне та культурно-освітнє життя

1. Багато уваги приділяв зміцненню християнства.

2. Було прийнято церковний статут, у якому визначалися права церкви і духівництва. Визначено справи, якими відав церковний суд, встановлено суми штрафів, що їх накладали єпископи.

3. 1039 р. Було засновано руську митрополію, підпорядковану константинопольському патріарху. Київськими митрополитами ставали надіслані грецькі єпископи, яких призначав константинопольський патріарх. Центром митрополії став Софійський собор.

4. 1051 р. Ярослав Мудрий самочинно поставив Іларіона (вітчизняного церковного діяча) митрополитом без погодження з константинопольським патріархом.

Це була спроба розірвати з константинопольським патріархом, що свідчило про могутність Київської Русі і прагнення її мати свою незалежну церкву.

Іларіон - митрополит київський, церковний і політичний діяч, блискучий промовець, філософ, автор “Слова про благодать”, палкий патріот своєї Батьківщини, високоосвічена людина, блискучий проповідник. Визначався вченістю і благочестям.

Спочатку був священиком у селі Берестові під Києвом, яке належало київському князю. Згодом входив до числа найближчих радників Ярослава Мудрого.

5. У всіх великих містах було зведено християнські храми, серег них головний храм Київської Русі — Софія Київська.

6. Було засновано багато монастирів. Найбільший з них — Києво-Печерський, заснований Антонієм і Феодосієм, який уже на кінець XI ст. нараховував 150 ченців і став важливим центром не лише християнства, а й культури і освіти.

7. Опікувався школам, бібліотеками. Сам князь мав одну з найбільших бібліотек у світі, таємницю місцезнаходження якої до сьогодні не розкрито.

8. За його наказом переписували найкращі книжки візантійської і світової літератури, прикрашали їх золотом, сріблом, коштовним камінням, чудовими гравюрами.

9. Заснував у Новгороді школу для 300 юнаків.

“Великою буває користь від навчання книжного. Це — річки, що наповнюють всесвіт, це — джерела мудрості” (Нестор- літописець).

Автокефальна — незалежна, самостійна православна церква.

Митрополія — церковно-адміністративний округ, яким завідував митрополит.

Митрополит — вище звання православного єпископа.

Єпископ — вищий духовний сан у християнській церкві.

Києво-Печерська лавра

(Нині державний історико-культурний заповідник) Архітектурний ансамбль заповідника складається з трьох груп:

1. На відносно рівному плато розміщено Верхню лавру.

2. На схилі гори розташувалися споруди на Ближніх печерах.

3. Даті розмістилася група будівель на Дальніх печерах.

За літописними даними, Печерський монастир був заснований 1051 року. Про перші лаврські печери згадує “Повість минулих літ”. Через деякий час тут з’явилися наземні храми, а печери перетворилися на місце поховань.

У 1073-1089 pp. тут побудовано й розписано Успенський собор, на початку XII століття — Троїцьку й Трапезну церкви, наприкінці XII століття монастирську територію було обнесено кам’яним муром.

У лаврі жили і працювали відомі літописці, вчені, лікарі, живописці — Іаков, Никон, Агапіт, Аліпій, Григорій.

Тут близько 1113 року літописець Нестор склав літопис “Повість минулих літ” — основне джерело наших знань з історії Київської Русі.

Лавра — назва великого і впливового православного чоловічого монастиря, який у своїй діяльності підпорядковується безпосередньо вищій церковній владі.