Історія України опорні конспекти 7 клас

Ярослав Мудрий

(період князювання 1019—1054  pp.)

Народився в 978 p., здобув добру освіту, багато читав, знав декілька мов.

За Ярослава Мудрого Київська Русь досягла найвищого розквіту.

За державну, релігійну та культурну діяльність, за велику любов до книг, мудрість і розважливість князя Ярослава прозвали Мудрим.

Своєю зваженою політикою зажив шанобливого ставлення нащадків, які захоплювалися його освіченістю і великою любов’ю до книг.

Ярослав — мудрий політик, видатний державний діяч, талановитий полководець, будівничий української землі, уславлений у віках Великий київський князь.

Доклав чимало зусиль для централізації та зміцнення держави, захисту її кордонів, розквіту її господарства, культури, розширення міжнародних зв’язків.

Ярослав прожив 76 років і помер у 1054 р. Поховали його в Софії Київській у гробниці в людський зріст.

У 1936 р. саркофаг дослідили зсередини, виявилося, що він був пограбований ще в давнину, на дні лежало лише безладне скупчення кісток. Кісткові рештки досліджували в Ленінграді (нині Санкт- Петербурзі), повернулися вони до Києва лише у другій половині 50-х років XX ст. Анатомічне й рентгенологічне дослідження кісток засвідчило, що вони належали двом особам — чоловікові та жінці похилого віку. Дійшли висновку, що у саркофазі дійсно поховано Ярослава Мудрого та його дружину — Ірину.

Міжусобна боротьба синів Володимира Великого

Син Володимира Святославовича Ярослав, будучи намісником у Новгороді, у 1014 р. відмовився виплачувати батькові щорічну данину. Володимир почав готуватися до походу на Новгород, але раптово помер.

Після смерті Володимира (1015 р.) залишилося 12 синів, між якими розпочалася боротьба за київський престол. Спочатку Києвом заволодів Святополк. убивши своїх братів Бориса і Гліба, а згодом і Святослава. Святополк був сином брата Володимира Ярополка, після вбивства якого Володимир одружився з його жінкою й усиновив його. Проти Святополка, якого прозвали Окаянним, виступив Ярослав, який княжив у Новгороді і був одружений з донькою шведського короля. Одержавши восени 1015 p. листа від сестри про злодійства брата Святополка, Ярослав зібрав понад 3 тисячі новгородців і пішов на Київ. Військо Святополка було розбито поблизу міста Любеча. Проте Святополк звернувся за допомогою до свого тестя - польського князя Болеслава Хороброго, який надав йому допомогу. За його допомоги знову у 1017 р. захопив Київ. Ярослав зібрав військо і вигнав Святополка з Києва, який утік до печенігів. У 1019 р. Святополк ще раз підійшов до Києва. Битва відбулася на Річці Альті на Переяславщині, під час якої військо Святополка було розбито, а він утік на захід і незабаром помер.

Таким чином, під час чотирирічного кривавого братовбивчого протистояння загинули Борис, Гліб, Святослав, Святополк.