Історія України опорні конспекти 7 клас

Князь Володимир - будівничий храмів

Князь Володимир після прийняття християнства збудував багато прекрасних храмів, які слугували окрасою Київської Русі.

1. У Києві на тому місці, де колись стояли язичеські ідоли, було споруджено першу церкву Св. Василя - християнського імені князя Володимира.

2. У 991 р. було закладено, а через п’ять років (996 р.) збудовано й освячено перший кам’яний хрестокупольний київський храм Успіння Богородиці який був збудований за візантійським зразком. Стіни зведені з каменю й цегли - плінфи. Внутрішній простір перекрито склепінням у формі хреста, над яким височіло

25 бань. В оздобленні церкви використано багато мармуру. У спорудженні храму взяли участь майстри Греції. Церкву Св. Богородиці стали називати Десятинною — від десятої частини доходів, які було виділено на її утримання.

3. Третій християнський храм було збудовано у Василеві (тепер Васильків біля Києва). Його спорудженню передувала низка подій. До князя дійшла звістка про наскок печенігів на Василів (996 p.). Володимир з невеликою дружиною поспішав на захист міста. Битва була невдалою для князя, і він змушений був відступити. Заховавшись під мостом, дав клятву, що коли залишиться живим, то побудує у Василеві храм. Свою обіцянку князь виконав (про ці події описано в літописі).

Церкву було збудовано і дано їй ім’я Св. Преобреженія, бо згадані вище події відбулися на це свято. Церква була дерев’яною, невеликих розмірів і дала початок будівництву так званих “обиденних” церков, які після нього почали будувати по всій країні.

Літописець розповідає, як князь Володимир святив нову церкву у Василеві і “створив празник великий, наварив 300 мір меду і призвав бояр своїх і посадників, старшин з усіх городів і людей багато і роздав убогим 300 гривень. Празникував князь вісім днів...”

4. За наказом князя Володимира було збудовано церкви у Вишгороді, Берестові, Білгороді, Суздалі.