Історія України опорні конспекти 7 клас

Прихід Святослава до влади

(княжив у 964-972  pp.)

Відважний, войовничий, хоробрий, мудрий правитель, любив рідну землю. Видатний полководець і видний діяч Київської Русі, улюбленець свого війська. Отримав прізвиська “завойовник”, “воїн”, “хоробрий”. Уся діяльність князя була спрямована на зміцнення Київської Русі, на піднесення її рівня до Візантії.

З молодих років у військових походах. У походи не брав ні возів, ні військового обозу, навіть казана, щоб варити їжу, а смажив і м’ясо на розжареному вугіллі. Спати лягав просто неба, поклавши під голову сідло.

Усю свою політику проводив чесно, гордо стояв перед ворогом, не лякався печенізьких, хозарських та інших мечів. Не любив підступності і зради.

Святослав — справжній рицар, дуже відважний. А як ішов з ким воювати, то сповіщав: “Іду на ви!" За роки свого короткого правління пройшов походами зі Сходу на Захід, від Каспійського моря до Балканського півострова. “Не любо мені сидіти в Києві”, — говорив Святослав.

Сміливий, з рицарською вдачею, Святослав — “перший запорожець на київському престолі”, за словами М. Грушевського, ціле своє життя провів у війнах і походах.

Візантійський мемуарист X ст. Лев Диякон, сучасник Святослава, так описав портрет київського князя: “Помірного зросту, не надто високого і не дуже низького, з кошлатими бровами, з густим, дуже довгим волоссям над верхньою губою. Голова в нього була зовсім голою, але з одного її боку звисало пасмо волосся — ознака знатного роду; міцна потилиця, широкі груди та всі інші частини тіла були цілком порівнянні, однак вигляд він мав похмурий і дикий. В одне вухо у нього було втягнуто золоту сережку, вона була прикрашена двома перлинами. Одяг його білий і відрізнявся від одягу його оточення тільки чистотою”.

Діяльність Святослава важко оцінити однозначно. Дбаючи про зміцнення міжнародних позицій Київської Русі, він мало займався її внутрішніми проблемами.

“Святослав — це вояка-князь, який кохався у походах, але дома в князівстві порядкувала громада, а він навіть не втручався до її розпорядків” (М. Аркас).

“Святослав не хитрий чудодій, що все робить шуткою, а сміливий і чесний лицар-войовник, що у всім виступає відкрито і сміливо, не шукає здобичі ані багатства, цінить тільки славу воєнну і для неї однієї живе” (М. Грушевський).

Деякі історики та видні діячі дають Святославові негативну оцінку. Наприклад, український поет Є. Маланюк вказує, що “як суспільний варяг, Святослав не був ані дипломатом, ані навіть політиком”.

Однозначно, що Великий князь київський Святослав уписав славну сторінку в історію становлення давньоруської держави, він розширив її територію і зміцнив міжнародний авторитет, “се Олександр нашої давньої історії”.