Історія України опорні конспекти 7 клас

Київська Русь за князювання Ольги і Святослава

Княгиня Ольга, її реформи

(князювала з 945 р. по 964 р.)

Після вбивства чоловіка Київською державою стала правити його дружина — княгиня Ольга, бо їхньому сину — Святославові — тоді було лише три роки. Ольга князювала від імені малолітнього сина Святослава, але твердо тримала владу в руках.

Княгиня Ольга, за хрещенням Олена, почитається православною церквою Рівноапостольною, яка прилучила її до лику Святих. Як рівноапостольну її канонізовано 1547 р. Вона виявила себе прекрасним, розумним, енергійним і далекоглядним державним діячем.

Смілива, з великою силою волі, хитрістю і дипломатичним тактом, вона протягом двох десятиріч правила державою і виступала в літописі в ореолі мудрості і жіночої чарівності. Керувала країною розумно й обачно.

В історію увійшла під прізвиськом Мудрої.

Існують численні легенди про походження княгині Ольги.

За однією з легенд, вона — дочка простого перевізника, за іншою — дочка боярина, за третьою її називають дочкою перського князя а деякі приписують болгарське походження. Деякі історики (Таубе, П. Ковалевський) називають її рідною дочкою Олега, а тому їй така повага і шана. Більшість істориків уважають, що Ольга — слов’янського походження, а не чужинка.

Після вбивства Ігоря древлянами (945 р.) Ольга вирішила приборкати древлян:

• розправилася з послами древлян, які прибули до Києва;

• спалила місто Іскоростень - столицю древлян;

• знищила частину його жителів;

• древлянського князя Мала та його дочку Малушу взяла в полон.

Існує переказ про взяття Ольгою столиці древлян - Іскоростеня.

Ольга від кожного двору попросила данину - по три голуби і три горобці. Птахам прив’язали до ніжок клоччя, підпалили і відпустили. Вони полетіли до своїх гнізд, під дахи будинків. Місто почало горіти. Частину жителів було знищено, а тих, що залишилися живими, обкладено даниною.

За словами літописця, древлянського князя Мала та його дочку Малушу взяли в полон. Ольга поселила Мала в невеличке село між Коростенем і Києвом, яке й нині носить його Ім’я — Малин, а юну красуню забрала до свого палацу ключницею.