Історія України опорні конспекти 7 клас

Аскольд і Дір

Останніми князями династії Києвичів були Аскольд і Дір. У давньоруських літописах вони завжди виступають разом, але, на думку вчених, князювали вони не одночасно: Дір — у 30-ті роки IX ст., інші вважають, що в середині IX ст., треті — 80-ті роки IX ст., а Аскольд — у 60-ті роки IX ст. Про Діра залишилося мало свідчень, значно більше про Аскольда. Учені встановили, що ім'я Діра поряд з Аскольдом у літопис вписано пізніше. Про те, що вони не княжили разом, свідчать їхні поховання окремо один від одного:

• Діра поховано біля Софійського собору;

• Аскольда — на Дніпрових схилах, які в Києві називають “Аскольдовою могилою”.

Польський історик Ян Длугош вважав, що Аскольд і Дір — два рідних брати.

Арабський географ і мандрівник Аль-Масурі (X ст.) писав, що Дір — це перший слов'янський цар, який володів великими містами, і що йото столицю неодноразово відвідували арабські купці.

У 882 р. Аскольда і Діра (так записано у літописі) підступно вбив Олег, який захопив Київ і до якого перейшла влада в Новгороді після смерті Рюрика у 879 р. (Олег став регентом малолітнього новгородського князя Ігоря Рюрика, який започаткував у Києві династію Рюриковичів).

На думку вчених-істориків, причиною загибелі їх була змова волхвів, які не хотіли поступитися своєю владою. Язичницькі жерці шукали підтримки за межами князівства і знайшли її в Новгороді.

На думку академіка П. Толочка, у 882 році стався політичний переворот, унаслідок якого київський престол посіла нова людина.

Регент - виконувач обов’язків глави держави в разі його тимчасової недієздатності.

Централізована монархія — форма правління, за якої найвища влада зосереджувалася в руках однієї особи - монарха, що управляв країною з одного центру.

Князівська рада - дорадчий орган при великому князеві київському, у складі якого були бояри, старші дружинники, представники міської знаті і вищого духовенства.