Історія України опорні конспекти 7 клас

Заснування Києва

(кінець V ст.)

Київ виник як центр полянського князівства, потім став центром Руської землі і нарешті Київської держави.

Згідно з легендою про заснування міста з “Повісті временних літ” Київ заснували три брати - Кий, Щек та Хорив їхня сестра Либідь, які збудували перше городища на Старокиївській землі. Місто дістало назву Київ на честь старшого брата Кия - полянського князя.

“Чи бачите гори оці? На цих горах возсіяє благодать Божа, буде город великий, і воздвигне Бог багато церков. Це буде мати городам Руським” (Літопис).

Київ розташований на схилах берега Дніпра. З півночі розкинулися великі ліси, багаті на звірів, гриби, ягоди, дикий мед. На півдні ліси чергувалися з широкими просторами родючої землі.

Археологічні дослідження стародавнього Києва свідчать, що на цій території жили ранні слов’яни з високим рівнем матеріальної культури.

За археологічними розкопками можна судити, що в V—VI ст. Київ став політичним і культурним центром руських племен.

На межі VIII-ІХ ст. Київ перетворився на значний політичний міжплемінний центр, поступово навколо нього було об’єднано значні території між Балтійським та Чорним морями.

Видатний археолог В. Хвойка на початку XX ст., а також археологи 60-80-х років XX ст. виявили залишки укріплень на Старокиївській землі, залишки культових споруд (язичницькі капища, де стояли ідоли), залишки слов’янських жител, кераміку, ювелірні вироби тощо.

Місто було укріплено трьома захисними валами. Перший — споруджений ще за прадавніх часів, другий — наприкінці X ст., а третій — за князювання Ярослава Мудрого.

До 1500-річчя Києва у 1982 р. було встановлено знак на честь засновників міста (скульптор В. Бородай, архітектор М. Фещенко).

Причини швидкого зростання Києва

1. Сприятливі географічні умови території Києва, що зумовили його піднесення.

2. Дніпро - водна магістраль.

3. Зручні природні умови для захисту від ворожих вторгнень.

4. Київ розташований на кордоні багатьох союзів східноєвропейських племен.

5. Місцевість навколо Києва багата родючими землями, густими лісами. Тут були сприятливі умови для заняття слов’ян землеробством, скотарством, полюванням, рибальством, промислами, ремеслами і торгівлею.

Висновки

1. Заснування Києва започаткувало новий період в історії східних слов’ян - епоху Київської держави, яка залишила яскравий слід в історії тогочасної Європи.

2. Виникнувши на межі двох епох - стародавньої та середньовічної, — він став тим центром, який був біля витоків східнослов’янської народності, столицею однієї з найбільших і наймогутніших ранньофеодальних держав Європи - Київської Русі.

3. Київ відіграв визначальну роль в історії Руської землі як політичний центр ранньої середньовічної держави - спочатку Куябії, а потім Русі, став основним політичним і культурним центром руських племен, а пізніше - столицею ранньофеодальної держави — Київської Русі.

4. Київ літописці називали "привабливістю світу", а західноєвропейські хроністи порівнювали його зі славою Константинополя.

5. У IX ст. Київ став великим ремісничо-торговельним центром Східної Європи, бо стояв на перехресті важливих торгових шляхів. Через Київ пролягав дніпровський торговий водний шлях, відомий в історії під назвою “із варягів у греки”. Завдяки цьому шляху Русь підтримувала торгові зв’язки з Болгарією, Константинополем, Швецією, Римом тощо.

6. У IX ст. Київ отримав назву „матерів городів руських”, а в ХІІ ст. „честь, слава і глава всіх руських земель”.

7. У червні 1982 р. український народ відзначав 1500-річчя існування Києва. Відтоді кияни щорічно святкують день міста.