Історія України опорні конспекти 7 клас

Сусіди східнослов’янських племен

Сусідами східнослов’янських племен у VI—VIII ст. були:

1.Із середини VI ст. зі сходу у Північному Причорномор’ї з’явилися орди тюркомовних племен аварів, які нападали на землі антів і спустошували їх. Вони оселилися в Середньому Подунав’ї, створивши державу - Аварський каганат. .

602 р. Антський племінний союз розпався під впливом постійних нападів аварів.

2.Болгари - тюркомовні племена, частина яких осіла на Камі та Волзі, створивши там на початку VII ст. державне утворення - Волзьку Болгарію, а інші, пройшовши через територію сучасної України, осіли у східній частині Балканського півострова, заснувавши державу - Дунайську Болгарію.

3.У VIII—IX ст. у басейнах Дону, Дінця та в Приазов’ї оселилася значна частина аланських та болгарських племен. Східні слов’яни підгримували економічні та культурні зв’язки з цими племенами.

4. Із середини VII ст. у Прикаспії та біля підніжжя Кавказьких гір після розпаду Тюркського каганату утворилася держава - Хозарський каганат, яка досягла найбільшої могутності у VIII ст. Столиця держави — м. Ітіль. Близько 731 р. хозари прийняли іудейську віру. Хозари здійснювали грабіжницькі походи проти сусідів, їм платили данину поляни, сіверяни, в’ятичі, радомичі. Коли хозарський загін напав на землю полян і зажадав від них данину, то поляни замість данини дали хозарам від кожного дому по мечу. Хозарські вельможі розцінили таку данину як символ непокірності і вони не помилилися, бо згодом поляни перестали платити данину хозарам.

5. З півночі слов’янам загрожували нормани (варяги), які зі Скандинавії на них нападали. Вони збирали данину з ільменських слов’ян, кривичів. Нормани теж торгували зі слов’янами, служили у складі найманих військових дружині.

З IX ст. скандинавські мореплавці почали освоювати новий торговий шлях на південь, який дістав назву “із варягів у греки”. З озера Ільмень малими річками і річковими волоками їхні човни простували до верхів’їв Дніпра, а вже звідти Дніпром опускалися до Чорного моря.

6. На заході сусідами східних слов’ян були західні слов’яни.

7. Наприкінці IX ст. у південноукраїнських степах з’явилися племена тюркського походження - печеніги, які здійснювали грабіжницькі напади на східних слов’ян.