Історія України опорні конспекти 7 клас

Початок татарських походів на українські землі та їх наслідки

Друга половина XV ст. Встановивши контроль над землями Північ ного Причорномор’я та Приазов’я, маючи у своєму розпорядженні численну армію (в той час вона становила 100 тис. вершників), татари розпочали грабіжницькі походи на українські землі.

Причини грабіжницьких походів

1. Кримські татари займалися в основному кочовим скотарством, що не забезпечувало ні потреб держави, ні засобів для прожиття місцевого населення.

2. Географічне положення ханства.

3. Існування численної армії, добре організованої, в якій існувала сувора дисципліна. Велика швидкість пересування татар, кожен з яких мав по кілька коней.

4. Підтримка Турецької імперії.

5. Нездатність Польсько-Литовської держави захистити свої південні кордони.

Особливості зовнішньополітичного курсу Кримського ханату

• Зовнішня політика мала агресивний характер.

• Уряд постійно прагнув до завоювання чужих територій, розширення сфер свого впливу.

• У свідомості татар сформувався погляд на війну як на звичний спосіб життя.

• Захоплена під час наскоків на чужі території здобич за умов слабкорозвиненого кочового господарства ставала для більшості татарських родин основним засобом існування.

Головною метою татарських наскоків було здобуття ясиру (полонених українців), яких потім продавали на невільницьких ринках у Кафі. Торгівля невільниками була головним джерелом збагачення ханства.

1448 р. Татари вперше вторглися на землі Поділля.

1482 р. Внаслідок грабіжницького походу кримських татар було спустошено Правобережну Україну, зруйновано Київ, пограбовано церкви.

Внаслідок грабіжницьких походів татар у їхніх руках опинилося пониззя Дніпра. Для контролю над цими землями завойовники засновували там свої “містечка” — Очаків, Ікерман.

З 1450 р. по 1556 р. орди кримських татар вчинили 86 великих грабіжницьких походів на українські землі. Найбільшого пограбування татар зазнали землі Київщини і Поділля.

Литва і Польща мало дбали про оборону краю. Наймане військо, яке повинно було охороняти українські землі, було близько 4 тис. осіб. Замки, побудовані литовцями для оборони у Вінниці, Брацлаві, Черкасах, Умані, Барі, Каневі та інших містах, були погано оснащені, занедбані й мали невеликі гарнізони. Через це південно-східні українські землі — Подніпров’я і Побужжя аж до Полісся і Західного Поділля —систематично спустошувалися.

Наслідки татарських походів на українські землі Татарські напади спустошували Поділля, Київщину, Волинь, Холмщину, Галичину й мали для українського народу страшні наслідки.

1. Татари грабували українські землі, перетворивши південь і центр України майже на пустелю.

2. Захоплювали в полон і продавали в рабство мирних жителів. Лише за 1575 р. татари вивезли з України понад 35 тис. бранців.

3. З хлопчиків-підлітків виховували відданих султанові воїнів - яничарів.

4. Жінки і дівчата потрапляли до гаремів.

5. Збирали данину.

6. Встановлювали для населення різноманітні податки.

7. По-звірячому знущалися з невільників, яких використовував на важких земляних та будівельних роботах, гребцями на турецьких галерах, де вони, прикуті, під нагая ми наглядачів, усе своє коротке життя проводили в непосильній і виснажливій роботі веслами, щоб швидше гнати морями військові та транспортні судна турків.

8. Грабували, руйнували і спалювати українські міста.

Найбільшим ринком з продажу рабів стала Кафа (кримське місто Феодосія).

В українській народній пісні так оспівано страждання народу за часів лихоліття:

За річкою вогні горять,

Там татари полон ділять.

Село наше запалили

І багатство розграбили.

Стару неньку зарубали,

А миленьку в полон взяли.

А в долині бубни гудуть,

Бо на заріз людей ведуть:

Коло шиї аркан в’ється,

А по ногах ланцюг б’ється.

Висновки

1. Постійні напади Кримського ханства, підтримані Османською імперією, були великою трагедією для українського народу.

2. Жах татарської навали і страхіття тяжкого татаро-турецького полону став характерною рисою життя в Україні на цілі століття.

3. Кримське ханство своїми походами загрожувало життєдіяльності українських земель, самому існуванню українського народу, бо втрати України від татарських наскоків становили 2-2,5 мли осіб.

4. Трагедія українського народу від постійних нападів Кримського ханства тривала століття, але Україна вистояла у цих важких випробовуваннях.