Історія України опорні конспекти 7 клас

Буковина у складі Молдовського князівства

Буковина розташована на південному заході України. Для її території характерне велике розмаїття природних умов: стрімкі вершини Карпат і мальовничі пагорби підгір’я поступово переходили у широку рівнину, розташовану між річками Дністер і Прут.

На цих землях здавна мешкали племена тиверців, які у Х-ХІ ст. були у складі Київської Русі, а у XII—XIII ст. були частиною Галицько-Волинського князівства. На березі річки Прут було зведена фортецю Чернівці для захисту князівства від наскоків степових кочівників.

Буковину згодом поневолила Золота Орда.

На початку XIV ст. на території нинішньої Буковини виникла автономна Шипинська земля (свою назву дістала від населеного пункту Шипинці). Ці землі залишалися під зверхністю золотоординських ханів.

У 1345 p., коли угорські війська перемогли татар і вигнали їх з правобережжя Дністра, Шипинська земля потрапила під владу Угорщини.

У 1359 р. молдовські феодали повстали проти угорського короля і домоглися незалежності Молдови. До новоутвореної Молдовської держави відійшла і Шипинська земля.

У складі Молдови Шипинська земля зберігала автономію. Тут було створено Чернівецький і Хотинський повіти.

У XIV-XVст. значно зросла чисельність населення, розвинулася торгівля і ремесло, з’явилися нові поселення, розвивалися землеробство та скотарство, залізоробна та добувні галузі.

У XV ст. було скасовано автономію Шипинської землі та зникла сама її назва, а вживався термін “Буковина”(назва походить від того, що на цій території були поширені букові ліси).

Молдовське князівство, а в його складі й північну Буковину, захоплювали то угорські, то польські королі.

Після того як Молдовське князівство потрапило у васальну залежність від Османської імперії, в 1514 р. Буковина увійшла до складу Туреччини, під владою якої перебувала аж до 1774 р. На території Буковини було створено турецьку військово-адміністративну одиницю - хотинська райя.

Висновки

1. Буковинські землі зазнавали подвійного гніту.

2. Головним чинником, що сприяв збереженню українства, була церква.