Історія України опорні конспекти 7 клас

Відновлення та остаточна ліквідація Київського і Волинського удільних князівств

Було відновлено Київське і Волинське князівства після вбивства Сигізмунда в 1440 р. змовниками з руських князів. Після цього на українських і білоруських землях спалахнуло повстання проти Литви, яке було придушено литовськими магнатами на чолі з новообраним великим князем Казимиром IV.

Утім після придушення повстання вони змушені були піти на поступки місцевим князям і боярам. Відновлено Київське і Волинське удільні князівства і їм надано автономію. Київським князем став Олелько Володимирович, а волинським - Свидригайло. Проте поступки боярам Волині та Київщини були тимчасовими. Спиpaючись на підтримку польських феодалів, Литва взяла курс на остаточну ліквідацію залишків автономії українських земель.

1452 р. Після смерті Свидригайла поляки захопили Волинь і перетворили її на польську провінцію. Волинське князівство було ліквідовано.

1471 р. Після смерті князя Семена Олельковича ліквідовано Київське князівство і перетворено його на воєводство. У Києві було призначено литовського намісника.

1508 р. Повстання М. Глинського, спрямоване на відокремлення руських земель від Литовського князівства, яке було придушено. Це остання спроба українських князів відібрати свої землі у Литви, уникнути політичної залежності від Польщі.

Висновки

1. Протягом XIV-XVІ ст. на українських землях у складі Великого князівства Литовського відбулися істотні соціально-економічні зміни. Українські землі втратили свою автономію і перетворилися на провінцію Польсько-Литовської держави.

2. Унаслідок ліквідації Волинського і Київського удільних князівств посилився соціальний, національний і релігійний гніт.