Історія України опорні конспекти 7 клас

Повстання Свидригайла

Свидригайло - молодший брат Ягайла, людина талановита, яскрава особистість, але надто запальний, примхливий. У 1430 р. Свидригайла було обрано литовськими і руськими магнатами Великим князем литовським.

Посилилося суперництво між Ягайлом і Свидригайлом. Свидригайло очолив рух опору проти польських феодалів у Литві, спираючись на українську знать. Він виступав за скасування Кревської унії.

Щоб позбавити Свидригайла його прихильників, Вітовт пішов на поступки і надав православним ті самі права, що їх мали католики. Це послабило позиції Свидригайла й він вирішив спертися на допомогу Тевтонського ордену і Московського князівства.

1432 р. Серед литовських вельмож, невдоволених посиленням впливу української та білоруської знаті, виникла змова проти Свидригайла, яку підтримала Польща. Внаслідок палацового перевороту Великим князем литовським литовські магнати проголосили Сигізмунда (брата Вітовта), який відновив союз із Польщею. Свидригайло врятувався втечею. Він аж до 1435 року чинив опір експансійній політиці Польщі в Литві і припинив цю боротьбу після поразки під Вількомаром 1 вересня 1435 р. з військами Великого князя литовського Сигізмунда.

Свидригайло змушений був відмовитися від боротьби за великокнязівський престол. Під його владою залишилася лише Волинь.

З 1447 р. Свидригайло - князь волинський. Останні роки свого життя постійно проживав у Луцьку. Помер у 1452 році.