Історія України опорні конспекти 7 клас

Розселення племінних союзів східних слов’ян у VIII - IX ст. на території України

Великі племінні об’єднання існували кілька століть.

VIII—IX ст. Слов’яни розселилися на території Східної Європи і займали величезну територію — від Карпат до Оки і від Ладоги до Чорного моря. Цінним джерелом про розселення слов’ян є літопис “Повість минулих літ”, написаний ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором. У цей час на території між Карпатами і Волгою проживало 14 союзів східнослов’янських племен. У них засновувалися і міста - головні державно-політичні, економічні і культурні центри.

На території сучасної України було вісім союзів слов’янських племен.

1. Поляни — проживали навколо Києва, який був їхнім головним політичним центром.

2. Древляни — займали землі південного басейну Прип’яті, Горині, західного берега Дніпра і північного басейну Тетерева. Їхній центр - Іскоростень.

3. Сіверяни — займали значну територію на схід від середньої течії Дніпра, басейн нижньої Десни, Сули, Псла і Ворскли аж до верхів’їв Сіверського Дінця. Їхніми політичними центрами були , міста Чернігів, Новгород-Сіверський і Переяслав.

4. Тіверці — займали територію між нижніми течіями Дністра і Пруту і досягали Чорного моря. Їхнім політичним центром був Білгород над Дністром.

5. Уличі — жили між нижнім Дністром, Південним Бугом і Дніпром аж до Чорного моря. Їхнім політичним центром було місто Олешня на Дніпрі.

6. Волиняни — жили вздовж течії Західного Бугу.

7. Дуліби — жили на захід від полян у басейні Західного Бугу. Політичний центр волинян і дулібів — Теребовля.

8. Білі хорвати — жили в Карпатах і басейні верхнього Дністра. Політичним центром був Ужгород.

Деякі історики волинян і дулібів об’єднують в один політичний союз і вважають, що на теренах України було сім політичних союзів.

Згадані об’єднання племен мали подібну культуру з певними етнотериторіальними відмінностями, спільні риси в будівництві житла, ремеслах та хліборобстві, у похоронних обрядах і віруваннях.

На території сучасної Білорусі було два союзи слов’янських племен.

1.Полочани - жили у верхів’ях Західної Двіни. Їхнім політичним центром став Полоцьк.

2.Дреговичі - займали територію на північ від Прип’яті і на захід від верхнього Дніпра. Їхніми центрами були Мінськ, Пінськ, Туров. 

На території сучасної Росії було чотири союзи слов’янських племен.

1. Словени - займали територію, що прилягала до озер Ільмень, Ладозького, Онезького аж до верхів’я Волги. їхнім центром був Новгород.

2. Кривичі - їхні землі прилягали до Чудського озера, Балтійського моря, верхів’їв Волги, Дніпра і Західної Двіни. Їхнім центром було місто Псков.

3. Радомичі - жили понад середнім Дніпром і верхньою Десною, а їхнім політичним центром було місто Смоленськ.

4. В’ятичі - займали територію у верхів’ях Волги, в басейні Оки.

Важливими центрами були Рязань, Муром, Владимир, Суздаль, Ростов.

Кожне із східнослов’янських племен мало свій центр, де жили князь і дружина, містилися основні культові споруди, присвячені язичеським богам, і були зосереджені економічні ресурси. Ці племінні центри найчастіше мали укріплення із земляних валів та ровів, були справжніми фортецями. В годину небезпеки за стінами такої фортеці переховувалися місцеві жителі - селяни, ремісники.