Історія України опорні конспекти 7 клас

Архітектура

Золоту добу своєї культури переживала Галицько-Волинська держава за князювання Данила Галицького.

1. Будували дерев’яні споруди, кам’яні храми з білого каменю, широко використовували різьблені орнаменти. Князівські палати будували з дерева і каменю.

2. Міста Галицько-Волинського князівства були обнесені валами чи кам’яними стінами з баштами й оточені наповненими водою ровами.

У центрі міста був княжий палац чи будинок намісника або коменданта, соборний храм та інші церкви, добротні житла бояр, дружинників, заможних городян - так званого міського патриціату. Передмістя називалосяпосадом, яке теж укріплювалося легким дерев’яним острогом. У ньому мешкали ремісники і торговці, а також міська біднота. Головний ринок міста "торг" розміщувався у посаді.

3. У містах Галичини — Перемишлі, Звенигородці, Галичі - започатковано білокам’яне будівництво церков, оздоблених різьбленими орнаментами.

4. Помітний вплив західної архітектури (особливо чеської).

5. Для багатьох церков характерне поєднання східного, візантійського, і західного, романського, стилів.

6. Переважна більшість галицьких храмів (Спаська, Кирилівська, Пантелемонівська церкви) зберігають традиційну візантійську конструктивну основу.

7. Усього у стародавньому Галичі налічувалося майже 30 церков, залишки яких виявили археологи в Галичі і навколишній місцевості.

До наших днів зберігся один храм — Святого Пантелеймона (с. Шевченкове Галицького району), збудований у 1200 р. з тесаного каменю. Первісні мури збереглися до висоти покрівлі Збереглися різьблені орнаменти. У XVI ст. було зроблено надбудову з цегли, й церква перейшла до католиків, які її перейменували на костел Св. Станіслава.

8. Для архітектури характерне декоративне оздоблення.

9. Визначними пам’ятками архітектури є:

• Успенський собор у Володимирі-Волинському (1160 p.), збудований Мстиславом Ізяславичем. Зберігся частково. У 1491 р. собор зруйнували татари, але через три роки він був відбудований У 1663 р. собор згорів, але був відновлений у 1753 р. Остання перебудова здійснювалася у 1886 р.

• У 1157 р. Ярослав Осмомисл спорудив у Галичі Успенський кафедральний собор, який є прикладом галицької білокам’яної архітектури.

• Прекрасні храми були збудовані у Холмі, про які відомо з літописних розповідей. Це церкви Св. Трійці, Св. Іоана, Св. Богородиці.

10. У Львові було збудовано церкву Св. Миколи (кінець ХІІ ст.).

11. Набуло поширення будівництво замків (у Луцьку та інших містах), фортець (дерев’яна наскельна фортеця з п’ятьма поверхами поблизу села Уріч у Карпатах (ІХ-ХІV ст.).

Висновок

Архітектурні пам’ятки Галицько-Волинської держави належать до галицької архітектурної школи, для якої характерне поєднання українсько-візантійських традицій із західноєвропейськими.

Висновки

1. Галицько-Волинському князівству належить почесне місце у формуванні української культури, у зміцненні її зв’язків з культурами інших народів.

2. Культура Галицько-Волинської держави ввібрала кращі зразки Візантії, країн Сходу і Заходу, перетворила їх на свій власний здобуток, створивши свої, лише їй характерні риси.

3. їхня культура самобутня, високорозвинена, вражала весь світ своєю неповторною красою.

4. Вона мала значний вплив на розвиток культури нашої країни і в наступні часи.

5. Посідала гідне місце у скарбниці світової культури, давши світу неперевершені зразки архітектури, живопису тощо.

6. Протягом століть у важкі часи панування іноземних держав українські діячі літератури, архітектури, мистецтва зверталися до спадщини минулих епох, у тому числі й до спадщини Галицько-Волинського князівства.