Історія України опорні конспекти 11 клас

Входження Бессарабії і Північної Буковини до СРСР і УРСР

Після включення до складу СРСР і возз’єднання Західної України з УРСР виникли сприятливі умови для вирішення проблеми Бессарабії і Буковини, населених переважно українцями. Відповідно до радянсько-німецьких договорів Бессарабія та Північна Буковина належали до сфери інтересів Радянського Союзу.

26 червня 1940 р. Радянський уряд зробив королівському урядові Румунії подання з вимогою повернути Радянському Союзу Бессарабію і Північну Буковину. Не маючи підтримки Німеччини, уряд Румунії віддав наказ своїм військам залишити вказані в ультиматумі території.

28 червня 1940 р. Частини Червоної армії під командуванням Г. Жукова перейшли річку Дністер і встановили свій контроль над цими землями. Тепер СРСР належала Північна

Буковина і частина Бессарабії (Хотинський, Акерманський та

Ізмаїльський повіти).

2 серпня 1940 р. Верховна Рада СРСР прийняла Закон про включення до складу УРСР Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії.

У цей день утворено Молдовську PCP, до якої ввійшли Молдовська Автономна PCP і шість повітів Бессарабії. Отже, основна частина Бессарабії об’єднувалася з Молдовською АРСР, яку було перетворено на союзну республіку і виведено зі складу УРСР.

На українських землях Подністров’я у Північній Буковині та Південній Бессарабії було утворено відповідно Чернівецьку та Ізмаїльську області УРСР.

Висновки

1. Отже, наприкінці 30-х — на початку 40-х років у західному регіоні України відбулася подія історичної ваги — здійснилася споконвічна мрія українського народу про возз’єднання його земель.

2. Здійснено було це тоталітарним режимом з порушенням норм міжнародного права, за допомогою секретних угод.

3. Внаслідок входження західноукраїнських земель та Північної Буковини і частини Бессарабії до складу СРСР і возз’єднання їх з УРСР було утворено вісім нових областей: Львівську, Волинську, Рівненську, Дрогобицьку, Станіславську, Тернопільську, Ізмаїльську та Чернівецьку.

4. Населення Української PCP у 1940 р. після приєднання західноукраїнських земель збільшилося на 8,1 млн і на 1 червня 1941 р. в республіці проживало 41 млн 657 тис. осіб, а територія України становила 560 тис. кв. км.

Західноукраїнські землі опинилися в складі СРСР

Це анексія, возз’єднання чи входження до складу СРСР?

Серед істориків є різні думки щодо цього питання:

• це «анексія» — вважає Д. Боффа;

• «включенням» — вважає Н. Верт;

• «формальним входженням, названим возз’єднанням» — вважає О.Субтельний;

• «возз’єднанням, що мало акції окупаційного типу» — вважає С.Кульчицький.

Було здійснено етнічне возз’єднання і західноукраїнські землі формально увійшли до складу УРСР, фактично відбулася інкорпорація, що означало входження їх до складу СРСР.

Цьому процесу передувало спочатку рішення Верховної Ради СРСР, а потім лише рішення Верховної Ради України.

Об’єднання вперше за багато століть у рамках однієї держави більшості етнічних українських територій, незважаючи на політику сталінського керівництва в західноукраїнських землях, було надзвичайно важливою подією, важливим кроком у розв’язанні українського питання. Вперше за кілька століть українці об’єдналися в межах однієї держави, хоч і тоталітарної. Але це було насильницьке об’єднання і нав’язаний ззовні «соціалістичний лад».