Історія України опорні конспекти 11 клас

Становище церкви

До встановлення радянської влади в Західній Україні діяло:

3040 парафій,

4440 церков,

духовна академія,

5 духовних семінарій,

2 духовні школи,

127 монастирів.

Було 5 млн вірян.

З приходом радянської влади розпочався наступ на греко-католицьку церкву.

Щоб урятувати вірян від переслідувань, митрополит Андрій Шептицький надіслав радянському урядові листа, в якому висловив надію на співпрацю з новою владою. Таку саму позицію займав після смерті А.Шептицького 23 листопада 1944 р. і новий митрополит греко-католицької церкви Йосип Сліпий.

У грудні 1944 р. митрополит Й. Сліпий надіслав до Москви делегацію УГКЦ, щоб домовитися з радянською владою. Делегацію УГКЦ прийняв голова ради у справах релігійних культів при Раднаркомі СРСР полковник державної безпеки І. Полянський. Під час зустрічі представники УГКЦ ознайомили І. Полянського з життям церкви, проголосили звернення Й.Сліпого «До духовенства й вірян» про підтримку радянської влади, передали 100 тис. крб на оборону країни. Не бажаючи вступати в конфлікт з УГКЦ під час війни, московське керівництво пообіцяло, що греко-католикам буде забезпечено вільне відправлення богослужіння.

Утім це тривало недовго.

Проти церкви почали широку пропагандистську роботу. На сторінках газет, журналів, по радіо, на різних зібраннях твердилося, що УГКЦ — «слуги Риму», «знаряддя українських буржуазних націоналістів», «ворог народу» тощо.

Проти церкви розпочалися репресії.

У квітні 1945 р. органи державної безпеки заарештували керівництво Української греко-католицької церкви разом з митрополитом Й. Сліпим.