Історія України опорні конспекти 11 клас

Зміни в житті та побуті населення

1. У важких умовах жила більшість населення.

Не вистачало продуктів харчування, одягу, взуття. Мільйони людей тулилися в землянках, бараках, гуртожитках і переповнених комунальних квартирах. Вироби для задоволення елементарних потреб не виготовляли взагалі або виробляли у мізерних кількостях.

2. Карткова система, що існувала до 1947 р., забезпечувала лише напівголодне існування населення.

3. Надмірні податки виснажували підсобні селянські господарства — податки стягували з тих, хто тримав свиней, мав яблуні й груші. Селянам треба було здавати державі молоко (по 200 л з господарства). Селян примушували купувати на великі суми облігації державної позики.

4. Праця в колгоспах після війни лягала в основному важким тягарем на жінок і підлітків.

5. Для колгоспників не існувало відпусток, державних пенсій, гарантованої грошової платні.

6. Коней у колгоспах залишилося мало й орати часто доводилося коровами, які після цього різко знижували надої. 1948 р. Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ «Про виселення з Української PCP осіб, які злісно ухиляються від трудової діяльності в сільському господарстві і ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя».

Колгоспників, які не виробили мінімуму трудоднів, часто висилали до Сибіру та в інші віддалені місця СРСР.

7. Широко залучалися до тяжкої праці жінки і підлітки і в промисловості. У 1947 р. у вугільній та металургійній галузях промисловості працювало 35% жінок. Це все призводило до травмування, каліцтв, людських втрат на виробництві.

8. Протягом 1946-1950 pp. в Україні було збудовано житла загальною площею 46 млн кв. м. Але життєві й побутові умови населення, попри значні масштаби будівництва, залишалися складними. Мільйони сімей продовжували мешкати у бараках, перенаселених комунальних квартирах.

9. Відбудовувалися школи, навчальні заклади. Населення могло здобувати освіту. Відроджувалося медичне обслуговування, яке було безоплатним. Але й самовідданою працею медики не змогли забезпечити якісного медичного обслуговування населення.

10. 1947 р. Скасовано карткову систему.

Це призвело до зростання цін на продукти. Нові ціни більше ніж у 3 рази перевищували довоєнний рівень, тоді як заробітна плата зросла лише на 50%.

11. 1947 р. Проведено грошову реформу.

По вкладах в ощадних касах у розмірі до 3 тис. крб обмін грошових знаків здійснювався 1:1, по вкладах від 3 до 10 тис. крб було проведено скорочення заощаджень на третину, а по вкладах понад 10 тис. крб — на дві третини. Обмін грошей, що зберігалися вдома, здійснювався в розрахунку 1 до 10.