Історія України опорні конспекти 11 клас

Література

1. Спілка письменників України в роки війни розгорнула роботу в Уфі.

2. 109 із 200 членів Спілки письменників України перебували на фронті.

3. Добровольцями пішли на фронт письменники: А. Головко, П. Панч, А.Малишко, Л. Первомайський та інші. Умови роботи письменників на фронтах були такі: «День на передовій, вечір у дорозі, ніч у землянці, де при світлі коптилки писалися вірші, статті, нариси, замітки, а на ранок усе це вже читалося у полках і на батареях».

4. У гітлерівському тилу українські письменники боролися проти окупантів у складі партизанських загонів, підпорядкованих як Москві (П. Вороний, Ю. Збанацький, В. Земляк та інші), так і УПА. Вони були членами як більшовицького, так і оунівського підпілля.

5. В окупованому гітлерівцями Києві діячами ОУН було створено Українську національну раду — національний громадсько-політичний центр. Почав виходити журнал «Українське слово». Група письменників — членів ОУН організувала Спілку українських письменників на чолі з О.Телігою.

О. Теліга готувала альманах української поезії «Литаври». Вона розгорнула у Києві разом з іншими учасниками організації ОУН широку діяльність, проповідуючи ідею українського націоналізму, необхідність згуртування націй для побудови власної Української держави.

Поезія О. Теліги — це поезія мужності й героїзму, ніжності й жіночності, протест проти байдужості й сірості, прагнення повноти життя, творчості, боротьби за долю своєї вітчизни. Великою була її любов до рідної землі, до свого народу, до життя, яке вона собі уявляла правдивим, яскравим, високоморальним.

У грудні 1941 р. німці заарештували, а в лютому 1942 р. розстріляли у Бабиному Яру групу українських націоналістів — Олену Телігу, поета Івана Ірлявського, редактора газети «Українська дійсність» Івана Рогача, Ореста Чемеринського та інших.

Наприкінці грудня 1942 р. німці заборонили Українську національну раду.

Дві збірки О. Теліги — «Душа на сторожі» (1946 р.) і «Прапори духу» (1947 р.) — побачили світ уже після смерті поетеси. Поезія О.Теліги довго замовчувалася. Пам'ять про велику поетесу повернулася до нас, її подвиг не залишився забутим.

У радянському тилу працювали українські письменники М. Бажан, П.Тичина, О. Корнійчук та інші. В Уфі українські письменники видавали журнал «Українська література», книжні серії «Фронт і тил», «За Вітчизну», де друкували твори башкирських, татарських, українських і російських письменників.

7. Роки війни стали роками появи глибокопатріотичних творів:

«Ми йдемо на бій», «Перемагать і жить», «Похорон друга» П. Тичини;

«Слово про рідну матір» М. Рильського;

«Клятва» , поема «Данило Галицький» М. Бажана; «Любіть Україну» та інші патріотичні твори В. Сосюри; «Перед боєм», «Мати» — глибокореалістичні оповідання О. Довженка, «Україна в огні» — кіноповість О. Довженка (1943 p.), яку піддав нищівній критиці Й.Сталін.

8. Важливу роль у зміцненні морального духу воїнів відігравала фронтова група українських письменників, у складі якої були М. Стельмах, А.Головко, А. Малишко, С. Скляренко, В. Сосюра та інші.