Історія України опорні конспекти 11 клас

Примусове виселення з Криму в східні райони СРСР татар, греків, вірмен

Трагічною була доля жителів Криму.

18 травня 1944 р. 191 тис. кримських татар насильно вивезли до Казахстану й Середньої Азії за звинуваченнями у співпраці з німцями. Було виселено також 14,7 тис. греків, 12,4 тис. болгар, 8,5 тис. вірменів, турків, іранців (усього 42 тис. чол). До кінця війни було переселено 423 тис. осіб, половина з яких загинула до початку 1946 р. Кримську АРСР було перетворено на область, а її населення скоротилося з 1 млн 196 тис. до 351 тисяч чоловік.

У Криму винищували пам’ятки матеріальної та духовної культури. В усіх містах і селах палали вогнища, де спалювали книги, газети, журнали кримськотатарською мовою. Цвинтарі було зрівняно з землею, татарські назви сіл і вулиць у містах перейменовано.

Після закінчення війни батьків, братів і синів депортованих — демобілізованих з армії солдатів і офіцерів з орденами та медалями на грудях — насильно відправляли в спеціальні поселення і відразу ж із героїв перетворювали на зрадників.

Переселення кримських татар, греків, вірменів та інших народів до східних районів СРСР мало злочинний характер та було грубим порушенням прав людини, Конституції СРСР і міжнародних правових актів.