Історія України опорні конспекти 11 клас

Українсько-російські відносини

Розвиток українсько-російських відносин набував стратегічно важливого значення для України відразу ж після проголошення державної незалежності.

У становленні цих відносин виникали проблеми, що ускладнювали міждержавні відносини:

• територіальні претензії Росії до України (Крим, Севастополь, Керченська протока);

• неузгодженість питання про розподіл валютних, матеріальних, військових потужностей колишнього СРСР;

• вироблення умов спільної експлуатації газотранспортної системи;

• вироблення умов тарифної політики, насамперед у розрахунках за енергоносії;

• розбіжності щодо характеру зовнішньополітичного курсу;

• щодо створення єдиного оборонного союзу, якого так прагнула Росія;

• щодо прагнень Росії зберегти свої геополітичні впливи в межах СНД;

• щодо розширення НАТО на схід (Росія займала жорстку позицію з цього питання, намагалася протидіяти поширенню НАТО на схід, а Україна вважала, що це компетенція самих країн і НАТО).

У покращенні відносин між Україною і Росією велике значення мав Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, підписаний президентом України Л. Кучмою і президентом РФ Б. Єльциним 31 травня 1997 р. Він складався з 41 статті та охоплював усі аспекти економічного й політичного розвитку двох держав.

Сторони зобов’язувалися будувати свої відносини на основі територіальної цілісності й непорушності кордонів, без застосування сили або загрозою сили, без економічних та інших способів тиску.

Договір було підписано на 10 років з автоматичним продовженням ще на 10 років. Укладенню договору передувала низка угод і заяв, що їх підписали уряди України та Росії.

28 травня 1997 р. Підписано три угоди щодо Чорноморського флоту, який становив 10% потужності флоту колишнього СРСР.

Він налічував 45 великих надводних кораблів, 28 підводних човнів, 300 середніх і малих суден, 151 літак і 85 вертольотів палубної авіації. Вартість усього Чорноморського флоту становила 80 млрд доларів.

1. Угода про статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.

2. Угода про параметри поділу Чорноморського флоту. Флот та інфраструктуру було переділено порівну, а Росія викупила в України не потрібні їй кораблі.

3. Угода про взаємні розрахунки, пов’язані з поділом Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.

Основна бухта Севастополя передавалася в оренду Росії на 20 років із можливим продовженням ще на 5 років за взаємної згоди обох сторін за 2,5 млрд доларів. Вартість щорічної орендної плати була визначена 97 млн 760 доларів. Кошти за неї зараховувалися як загальнодержавний борг України Росії за енергоносії.

15 січня 1998 р. Верховна Рада України 317 голосами з 361 проголосувала за ратифікацію «великого» договору між Україною і Росією.

25 грудня 1998 р. Договір ратифіковано Державною думою Росії.

На початку 2000-х років нове загострення відносин сторін, особливо після виборів Президента України у 2004 р.:

• стосовно умов постачання російських енергоносіїв через територію України;

• щодо визнання Голодомору 1932-1933 рр. геноцидом українського народу;

• щодо заяв лідерів України про вступ до НАТО;

• щодо виведення російського Чорноморського флоту з території України після 2017 р.;

• щодо недержавного статусу російської мови в Україні. Повільно просувалася демаркація та делімітація українсько-російського кордону, погіршувався розвиток торговельних відносин.

Зміна відносин між Україною та Росією стала можливою на початку 2010р. після обрання на посаду Президента України В. Януковича як лідера Партії регіонів із принциповими позиціями щодо:

• позаблокового статусу України;

• розвитку євроінтеграційних процесів за конструктивних відносин з Російською Федерацією.

2010 р. відзначився серйозними кроками з налагоджування відносин з Росією через активний переговорний процес з актуальних проблем та укладенням цілої низки угод в економічній і політичній сферах.

1. 21 квітня 2010 р. Угода про подовження перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі, підписана президентами України та РФ В.Януковичем та Д. Медведєвим одночасно з газовим контрактом щодо 30% знижки ціни на газ для України від попередньо визначених формульних показників. Перебування Чорноморського флоту в Україні подовжено на 25 років — до 2042 р

2. 9 червня 2010 р. Угода про співпрацю країн у будівництві третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної станції.

3. 17 серпня 2010 р. Угода щодо придбання Україною 10% акцій ВАТ «Міжнародний центр зі збагачення урану (МЦЗУ)» в Ангарську Іркутської області.

4. 27 жовтня 2010 р. Угода про створення спільного підприємства між російською «Об’єднаною авіабудівною корпорацією» (ОАК) і українським державним авіабудівним концерном «Антонов».

5. Ведуться переговори між провідними корпораціями обох країн щодо створення спільних підприємств чи управляючих компаній в космічній галузі, суднобудуванні. атомному машинобудуванні, на транспорті.

З української сторони на переговорах повинні бути прагматизм, виваженість, цілеспрямованість та досягнення результатів, де основним критерієм є національні інтереси України.