Історія України опорні конспекти 11 клас

ДЕМОГРАФІЧНІ ЗМІНИ

1. Різко в Україні почала знижуватися народжуваність, а смертність зростала з початку 70-х років. На сьогодні демографічна ситуація в Україні складна. Щороку помирає на 150 тис. людей більше, ніж народжується. Дитяча смертність в Україні (кількість померлих дітей віком до 1 року на тисячу народжених) нині у два рази вища, ніж у розвинених країнах.

За народжуваністю Україна посідає сьогодні останнє місце серед держав СНД, а за смертністю — одне із перших. 80% українських дітей — хворі.

40 тис. жінок не доношують вагітності, зростає материнська смертність.

2. За життєвим рівнем наша країна в останні роки опинилася на одному з останніх місць у світі.

3. В Україні відбувається «старіння нації», ба народжуваність невисока. Це посилює навантаження на населення, яке працює, і гостро ставить питання про соціальні програми.

4. Значно зросли онкологічні, психічні, серцево-судинні захворювання та кількість хворих на туберкульоз, СНІД. Зростає наркоманія й алкоголізм, які спричиняють зростання смертності населення.

Тривалість життя в Україні на 6-7 років коротша, ніж у розвинених країнах світу.

5. Значною проблемою є зростання кількості розлучень, що призводить до виховання багатьох дітей у неповних сім’ях (на кожну тисячу населення є 5,5 шлюбу і 4 розлучення).

6. Відбувається скорочення кількості шкіл, лікарень, закладів культури, обезлюднення сіл.

Причини демографічних змін у суспільстві:

• тяжке матеріальне становище більшості населення, яке не має змоги лікуватися, купляти необхідні ліки, повноцінно харчуватися тощо;

• проведення економічних реформ, які погіршують становище населення;

• існування злочинності, наркобізнесу;

• криза сім’ї;

• подальша емансипація жінок, прагнення їх кар’єри і небажання народжувати навіть двох — трьох дітей;

• згубний вплив екологічних проблем на демографічні процеси та здоров’я людей;

• гостра соціально-демографічна проблема — урбанізація — процес розширення міст і міських поселень у той час, коли зникає велика кількість сіл. Великі міста, особливо промислових районів України, стали зонами найбільшого забруднення: найбільш забрудненими містами в Україні є Горлівка, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Кривий Ріг, Луганськ, Макіївка, Маріуполь, Одеса, Слов’янськ тощо;

• науково-технічний прогрес, який призвів до забруднення навколишнього середовища і погіршення умов існування людини;

• немає високоефективних очисних споруд.