Історія України опорні конспекти 11 клас

Життя в евакуації

У зміцненні обороноздатності СРСР вагомим був внесок евакуйованих з України на Схід підприємств. Уже навесні 1942 р. більша частина з них почала випускати продукцію. Обладнання, вивезене з республіки, прийняли, головним чином, підприємства Новосибірська, Свердловська, Томська, Омська, Іркутська, Куйбишевської та інших областей РСФСР.

Працювати доводилося у складних кліматичних умовах, без відпусток і вихідних, по 12-14 годин на добу. Гасла «Все для фронту!», «Все для Перемоги!» стали нормою життя працівників тилу.

Трудівники тилу, зазнаючи великих нестатків воєнного часу, забезпечували армію першокласним озброєнням і боєприпасами, обмундируванням і продовольством. Уже в першій половині 1942 р. воєнна промисловість СРСР не тільки відновила втрачені потужності, а й значно перевищила їх. Харківський тракторний завод в тилу за роки війни дав фронту 35 тис. танків. Криворізькі гірники, які працювали на рудниках Уралу (О. Семилос, І. Завертайло, С. Єременко),

досягли небачених результатів — понад 10 добових норм за зміну. На виробництві організовували соціалістичні змагання, боротьбу бригад за звання фронтових тощо.

За активної участі українських робітників, інженерів, службовців у східних районах СРСР побудовано 2250 великих промислових підприємств.

Треба відзначити самовіддану працю жінок, підлітків, людей похилого віку, героїчний подвиг трудівників села.

У 1942 р. працівники тилу започаткували патріотичний рух — збір коштів для будівництва танкових колон, авіаційних ескадр тощо.

Плідно працювала на оборону евакуйована в Уфу Академія наук УРСР:

• академік Н. Доброхотов запропонував нову технологію плавлення броньованої сталі;

• колектив Інституту електрозварювання під керівництвом Є. Патона запропонував швидкісне зварювання для виробництва танків.

Українці в тилу своєю наполегливою працею наближали час перемоги.