Історія України опорні конспекти 11 клас

ПРЕЗИДЕНТИ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

Віктор Ющенко

Третій Президент незалежної України.

Народився 23 лютого 1954 р. в с. Хорунжівка на Сумщині в сім’ї вчителів. Після закінчення Тернопільського фінансово-економічного інституту В.Ющенко працював заступником головного бухгалтера колгоспу в с.Яровому Косівського району Івано-Франківської області.

У жовтні 1975 р. був призваний на військову службу, яку проходив у прикордонних військах.

Після демобілізації повернувся на Сумщину, де працював у відділенні Державного банку в селищі міського типу Ульянівка. З липня 1985 р. — заступник начальника управління кредитування й фінансування колгоспів, агропромислових об’єднань і міжгосподарських підприємств Сумської області. З 1986 р. — заступник начальника управління кредитування агропромислового комплексу в Українській республіканській конторі Держбанку, а згодом — в Агропромбанку, в якому з 1987 р. очолив планово-економічне управління. Із грудня 1989 р. — заступник голови правління Агропромбанку, а у 1990 р. українське відділення було реформовано в акціонерно-комерційний агропромисловий банк «Україна» (70 тис. акціонерів). У 2002 р. цей банк було ліквідовано. Із квітня 1992 р. — заступник голови Національного банку України, а з січня 1993 р. очолив Національний банк України.

Із грудня 1999 р. до квітня 2001 р. — прем’єр-міністр України. Очолюючи уряд, реалізовував програму «Реформи заради добробуту», завдяки якій уряду вдалося досягти деяких позитивних зрушень в економіці, вперше за роки незалежності України отримав приріс ВВП, змінив механізм розрахунків у центральний та місцевий бюджети, відмовився від бартерів та запозичень. Покращилася ситуація на енергоринку, зросли надходження до бюджету, було ліквідовано бюджетну заборгованість з зарплат, пенсій і стипендій.

Утім 26 квітня 2001 р. був відправлений у відставку. Став директором Українсько-російського інституту менеджменту та бізнесу Міжрегіональної академії управління персоналом.

У 2002 р. В. Ющенко створив виборчий блок «Наша Україна», отримав на парламентських виборах значну підтримку населення і сформував найбільшу фракцію у Верховній Раді.

У 2004,р. був висунений кандидатом від опозиційних сил на пост Президента України, став Президентом України після третього туру голосування 26 грудня 2004 р., а 20 січня 2005 р. офіційно оголошений Третім Президентом України. У зовнішній політиці надавав перевагу зближенню з ЄС, НАТО, США. Значно погіршилися відносини з Росією.

У внутрішній політиці — економічна та політична нестабільність. Продовжувала зростати корупція і злочинність. Економічні реформи не проводилися, а постійно точилися суперечки з урядом, Верховною Радою. Левко Лук'яненко вважав В. Ющенка перехідним президентом, більше проповідником, ніж державним діячем. За час свого президентства В.Ющенко втратив довіру народу. На виборах Президента у 2010 р. за його кандидатуру проголосувала невелика кількість виборців, що не дало йому змоги вийти у другий тур виборів. Президентом став В. Янукович.