Історія України опорні конспекти 11 клас

ПРЕЗИДЕНТИ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

Леонід Кучма

Другий президент незалежної України. Народився 9 серпня 1937 р. в с.Чайкине Новгород-Сіверського району на Чернігівщині в сім’ї колгоспників. Батько загинув на війні, похований у селищі Новоселиця Новгородської області.

Навчався на фізико-технічному факультеті Дніпропетровського університету, після закінчення якого в 1960 р. працював у конструкторському бюро «Південне», де пройшов шлях від звичайного

інженера до першого заступника генерального директора. Тривалий час був технічним керівником космодрому Байконур, обирався секретарем парткому заводу.

У 1986-1991 рр. — генеральний директор ВО «Південмаш» — найбільшого заводу бойової та ракетно-космічної техніки. За участь у створенні унікальних технологій під час розроблення й створення ракетного комплексу «Циклон» удостоєний Ленінської та Державної премії України. Кандидат технічних наук, професор. Обирався почесним доктором багатьох провідних вищих навчальних закладів світу і дійсним членом низки академій наук.

У 1990 р. обраний депутатом Верховної Ради УРСР.

13 жовтня 1992 р. призначений прем’єр-міністром України.

21 вересня 1993 р. на знак незгоди з блокуванням його реформаторських зусиль подав у відставку.

У 1993-1994 рр. Л. Кучма — президент Української спілки промисловців і підприємців. Один із організаторів Міжрегіонального блоку.

З 1994 р. — Президент України. У 1999 р. повторно обраний Президентом України на другий строк.

«Нашими спільними зусиллями Україна відбулася як держава. Ми багато для цього зробили. І ми підемо далі, долаючи негаразди та зміцнюючи нашу волю. Разом — ми велика і нездоланна сила» (Л.Кучма).

Заслугою Л. Кучми є прийняття Конституції 1996 р., введення ним національної валюти — гривні (вересень 1996 р.), призупинення падіння обсягів виробництва, зупинення гіперінфляції. Розпочав проведення низки реформ, але вони не були доведені до кінця. У 1994-1999 рр. — у країні політична нестабільність, часто змінювалися уряди. У 2000 р. — так званий «касетний скандал» (загибель журналіста Георгія Гонгадзе), який послужив початком акції «Україна без Кучми», організованої опозицією.

16 вересня «Наша Україна», СНУ, КПУ і БЮТ проводили акцію «Повстань, Україно!». Відмовився від силового варіанту придушення акції громадської непокори в Києві у 2004 р.

У 2007 р. Д. Павличко заявив: «... всі оті, які проклинають кучкізм, не зробили всі разом для нашої держави і нашого народу більше, ніж зробив Леонід Кучма».