Історія України опорні конспекти 11 клас

Становлення інституту президентства в Україні

Принципово новим елементом державної влади в Україні було запроваджено посаду Президента України.

Головою держави в Україні є Президент. Він гарантує державний суверенітет України, територіальну цілісність України, дотримання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Президент:

• забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави;

• представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори;

• на основі та на виконання Конституції й законів України видає закони і розпорядження, які є обов’язковими до виконання на території України.

Вибори Президентів України

1 грудня 1991 р. Одночасно з всеукраїнським референдумом уперше в історії українського народу всенародно обирали на альтернативній основі Президента України. Із шести кандидатів, які були виразниками різних партій і рухів (В. Гриньов, Л. Кравчук, Л.Лук’яненко, Л. Табурянський, В.Чорновіл, І. Юхновський), переміг Л. Кравчук, набравши 61, 59% голосів.

Дострокові вибори Президента України у червні — липні 1994 р.

Відповідно до чинного законодавства кандидатами у Президенти було зареєстровано сім претендентів (В. Бабич, Л. Кравчук, Л. Кучма, В.Лановий, О. Мороз, І. Плющ, П. Таланчук).

Після проведення другого туру 10 липня 1994 р. перемогу здобув Л.Кучма (52,14% голосів). 19 липня він склав присягу на вірність українському народові й офіційно став Президентом України. Особливо вагомою була його перемога в Донбасі і південних областях України та в Криму.

Президентські вибори 1999 р.

Вибори Президента України відповідно до Конституції України було призначено на 31 жовтня 1999 р. Кандидатами на посаду Президента було висунуто Л. Кучму. П. Симоненка, Г. Удовенка, Ю. Костенка, Н.Вітренко, О. Мороза, О. Ткаченка. Є. Марчука, О. Базилюка, М. Габера, Ю. Кармазіна, В. Кононова, В. Олійника, В. Онопенка, О. Ржавського).

Починаючи з літа 1999 р., навколо виборів точилася гостра боротьба. Кожен із кандидатів висловлював упевненість у перемозі й демонстрував готовність перебрати відповідальність за долю країни на себе.

Після другого туру виборів, який відбувся 14 листопада 1999 р., перемогу здобув чинний Президент України Леонід Кучма (56,25%).

Президентські вибори 2004 р.

Головними претендентами на посаду Президента України були В.Янукович та В. Ющенко. Після другого туру виборів, які відбулися 21 листопада 2004 р., на Майдані Незалежності зібралося сотні тисяч людей, які протестували проти фальсифікації на виборах. 5 грудня 2004 р. Верховний Суд виніс рішення про переголосування другого туру президентських виборів, яке відбулося 26 грудня 2004 р. В. Ющенко набрав 51,99% голосів. Інавгурація нового Президента України відбулася 23 січня 2005 р.

Президентські вибори 2010 р.

У січні 2010 р. відбулися чергові президентські вибори в Україні. Після другого туру виборів перемогу здобув В. Янукович.