Історія України опорні конспекти 11 клас

Україна у загальносоюзних суспільно-політичних процесах у 1990 р. — першій половині 1991 р.

1. 21 січня 1990 р. «Людський ланцюг» від Івано-Франківська через Львів до Києва з нагоди відзначення роковин Акта злуки УНР та ЗУНР. В цій акції взяло участь близько 800 тис. осіб.

2. 30 вересня, 1 і 2 жовтня 1990 р. У Києві відбувалися масові мітинги й маніфестації проти підписання союзного договору.

3. 2-17 жовтня 1990 р. На майдані Незалежності студенти оголосили політичне голодування, вимагаючи відставки голови Ради Міністрів УРСР В. Масола. 17 жовтня Верховна Рада прийняла постанову, яка задовольнила основні вимоги студентів.

4. 11 листопада 1990 р. Завдяки широкій кампанії протесту було звільнено останнього українського політичного в’язня Богдана Климчака.

5. Щоб якнайшвидше підписати союзний договір і зберегти СРСР, на 17 березня 1991 р. було призначено всесоюзний референдум.

До бюлетеня референдуму вносилося одне питання — «Чи вважаєте ви необхідним збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, в якій повною мірою гарантуються права і свободи будь-якої національності». Шість союзних республік відмовилися від його проведення — Литва, Латвія, Естонія, Молдова, Грузія, Вірменія.

За пропозицією голови Верховної Ради УРСР Л. Кравчука на референдум було додатково поставлено питання «Чи згодні ви з тим, що Україна має бути в складі Союзу суверенних держав на засадах Декларації про державний суверенітет України».

До бюлетенів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей було внесено третє питання — щодо створення незалежної Української держави, яка самостійно вирішуватиме всі питання внутрішньої та зовнішньої політики (схвалило 88% виборців).

На перше питання позитивну відповідь дало 70,5 %, на друге — 86,2% громадян України.

6. Напередодні проведення референдуму з’явився новий проект союзного договору. Розпочався так званий Ново-огарьовський процес за формулою 9+1 (Росія, Україна, Білорусія, Казахстан, Узбекистан, Туркменія, Киргизія, Таджикистан, Азербайджан+Центр).

М. Горбачов намагався зберегти СРСР у вигляді «справжньої федерації».

7. 17 квітня 1991 р. Верховна Рада УPCP прийняла закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».

8. Верховна Рада України, очолювана Л. Кравчуком, відхилила федеративну концепцію договору, висунувши план перетворення СРСР на конфедерацію.

Підписання нового союзного договору було назначено на 20 серпня 1991 року.