Історія України опорні конспекти 11 клас

УКРАЇНА У 1990-1991 PP.

Результати виборів до Верховної Ради і місцевих рад 1990 р.

Березень 1990 р. Вибори до Верховної Ради України.

Одночасно відбулися вибори і до місцевих рад (до 25 обласних, 469 районних, 434 міських, 120 районних у містах, 820 селищних, 8996 сільських рад). Депутатів Верховної Ради УРСР і місцевих рад обирали прямим, таємним голосуванням на альтернативних засадах.

Напередодні виборів було утворено Демократичний блок, який на виборах домігся значного успіху: із 442 обраних депутатів Верховної Ради 111 користувалися його підтримкою. Блок здобув перемогу у п’яти областях: Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Волинській, Київській.

Вибори до місцевих рад засвідчили перемогу демократичних сил у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській областях.

Демократичний блок завоював 25% мандатів у Верховній Раді УРСР. У парламенті було сформовано опозицію — Народну раду, яку очолив академік зі Львова І. Юхновський. Лідером комуністичної більшості (неофіційна назва «Група 239») було обрано О. Мороза. Головою Верховної Ради УРСР обрано першого секретаря ЦК КПУ В. Івашка, а з липня 1990 р. — Л. Кравчука.

З усіх питань, які розглядали на першій сесії Верховної Ради УРСР, що розпочалася у травні 1990 р., розгорнулася запекла боротьба між представниками Демократичного блоку і парламентською більшістю.

Значення цих виборів

1. Похитнулася монополія Комуністичної партії на владу.

2. Вибори відбувалися на альтернативній основі.

3. Уперше в історії Україна отримала демократично обрані парламент і місцеві ради.