Історія України опорні конспекти 11 клас

Початок та проблеми релігійного відродження

Активізація національного руху в Україні супроводжувалася відродженням заборонених і ліквідованих тоталітарним режимом релігійних конфесій, насамперед Української греко-католицької й Української автокефальної православної церкви.

Відновлення Української греко-католицької церкви (УГКЦ)

1. У 1987 р. Українська греко-католицька церква вийшла з підпілля.

2. Громадський комітет за відновлення УГКЦ очолив колишній політичний в’язень Іван Гель. Московський патріархат всіляко перешкоджав відродженню УГКЦ.

3. Влітку 1988 р. Папа Римський Іоанн — Павло II порушив питання про долю УГКЦ перед М. Горбачовим через свого посланця кардинала Казаролі, який прибув на святкування 1000-ліття хрещення Русі й передав М. Горбачову від Папи листа.

4. У 1989 р. в західних областях У країни різко загострилися стосунки між Російською православною церквою і УГКЦ.

5. Офіційна влада в особі Ради у справах релігії при Раді Міністрів СРСР уперто зволікала з визнанням УГКЦ.

6. Протягом 1989 р. розпочалося масове тривале голодування вірян за відновлення своєї церкви. Одначе ці факти замовчували.

7. У грудні 1989 p. М. Горбачов зустрівся з Іоанном — Павлом II. З’явилися перші зрушення в напрямку легалізації греко-католицької церкви.

8. У квітні 1990 р. демократична влада м. Львова повернула греко-католикам собор Св. Юри.

9. Перші громади УГКЦ було зареєстровано у травні 1990 р.

10. Лідером УГКЦ став архієпископ і митрополит Іван кардинал Любачівський, який повернувся з-за кордону.

Відродження Української автокефальної православної церкви

(УАПЦ)

1. УАПЦ припинила своє існування у 1930 р.

2. 19 серпня 1989 р. в день релігійного свята — Спаса — настоятель храму Петра і Павла у Львові В. Ярема разом із паствою оголосили про свій розрив із Російською православною церквою і перехід в УАПЦ.

3. У червні 1990 р. в Києві відбувся перший собор відновленої УАПЦ, що проголосив патріархом київським і всієї України митрополита Мстислава, який доти проживав у США, де очолював громади заборонених в УРСР прихильників УАПЦ. Патріарх Мстислав — племінник Симона Петлюри, який через усе своє життя проніс любов до України.

4. Церква почала видавати релігійний часопис «Церква і життя».

5. Значних труднощів зазнала УАПЦ у східній та південній частині України.

6. Величезна громада УАПЦ в Харкові ніяк не могла домогтися передання церкві хоча б одного із закритих харківських храмів.

7. У квітні 1991 р. в Миколаєві на площі Леніна розпочалося голодування вірян УАПЦ на знак протесту проти антиукраїнської політики місцевої влади за реєстрацію своєї громади.