Історія України опорні конспекти 11 клас

ДІЯЧІ ОПОЗИЦІЙНОГО НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ УКРАЇНИ В 60-Х — НА ПОЧАТКУ 70-Х РОКІВ

Валентин Мороз

Народився 1936 р. на Волині, закінчив історичний факультет Львівського університету. Вчителював у рідному краї, з 1964 р. — на викладацькій роботі у Луцькому, а згодом Івано-Франківському педагогічних інститутах.

У серпні 1965 р. заарештований за «антирадянську пропаганду й агітацію». Отримав 4 роки тюрми суворого режиму.

У грудні 1966 р. разом із М. Горинем, М. Масютком, Л. Лук’яненком був засуджений на 6 років табірної в’язниці «за виготовлення й поширення в таборі антирадянських рукописів і рефератів».

У 1969 р. вийшов з ув’язнення і відновив активну правозахисну діяльність, багато писав.

Утім 1970 р. був знову заарештований і засуджений до 14 років таборів і заслання за написання творів «Мойсей», «Хроніка опору», «Серед снігів». У своїй праці «Репортаж із заповідника ім. Берії описав мордовські табори,

пануюче там беззаконня, жорстокість, нелюдські умови утримування в’язнів.

У 1974 р. одержав почесне членство в Міжнародній організації письменників, в її англійському осередку.

У 1974 р. в тюрмі В. Мороз почав голодування. На його захист виступили В. Чорновіл, В. Стус, А. Сахаров, Папа римський, президент США. Президія Спілки українських письменників за кордоном неодноразово зверталася до Комісії з прав людини ООН, ЮНЕСКО, до Спілки письменників України на захист Валентина Мороза. Громадська організація «Міжнародна амністія» проводила численні заходи з визволення В. Мороза. У 1979 р. його разом із чотирма іншими дисидентами обміняли на двох радянських шпигунів, викритих у США.

У 1982 р. В. Мороз у Мюнхені захистив докторську дисертацію. Працював на радіо «Свобода». Все своє життя він присвятив боротьбі проти тоталітаризму, захищаючи права людини і громадянина.