Історія України опорні конспекти 11 клас

ДІЯЧІ ОПОЗИЦІЙНОГО НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ УКРАЇНИ В 60-Х — НА ПОЧАТКУ 70-Х РОКІВ

Валерій Марченко (1947-1984)

Учитель, журналіст, літератор, перекладач.

Валерій Веніамінович Марченко народився 1947 р. в Києві. Закінчив філологічний факультет Київського університету.

У 1970-1973 рр. працював у газеті «Літературна Україна», вчителював, робив переклади, багато писав. Велика енергія і працьовитість допомагали йому долати всякі перепони, труднощі, бути у вирі подій того часу.

Досліджував причини занепаду української національної культури, написав на цю тему низку статей, в яких викривав імперську політику центру щодо України, за що був засуджений Київським обласним судом до 6 років таборів суворого режиму і 2 років заслання.

Відбувши покарання, повернувся до Києва (1981 р.), продовжував писати, захищаючи права на власні переконання, свободу слова, друку. Його твори було опубліковано за кордоном. У 1983 р. за літературну і правозахисну діяльність був заарештований і засуджений до 15 років (10 років таборів і 5 років заслання). Він боровся за відродження української мови, національної куль тури. Ні тюремні ув'язнення, ні заслання не могли зламати його духу, його прагнення до справжньої незалежності України, до свободи. Помер 7 жовтня 1984 р. у ленінградській в’язничній лікарні. Він прожив коротке, але таке яскраве життя борця за світлі ідеали і кращу долю для всіх нас — жителів України.