Історія України опорні конспекти 11 клас

Колабораціонізм

Колабораціоніст — зрадник, який співробітничав з фашистськими загарбниками у країнах, окупованих ними під час Другої світової війни.

Колабораціонізм — зрадництво, співробітництво з ворогом.

На захопленій території створювалися окупаційна воєнна і цивільні адміністрації, допоміжні адміністрації з представників місцевого населення, які співробітничали з фашистами. Створювалися міські управи на чолі з бургомістрами, волосні управи на чолі зі старшинами, сільські старости, допоміжна поліція.

Незначна частина населення йшли на співробітництво з фашистами, ставали поліцаями, старостами, бургомістрами, але більшість населення долучилася до боротьби проти гітлерівців. Щоб заохочувати перехід населення на службу до німців, для осіб, які співпрацювали з окупантами, вводили й певні методи заохочення. У вересні 1942 р. було введено медаль «Відзнака за відвагу і заслуги для східних народів». Нагороджені цією медаллю водночас отримували велику суму грошей або чималу ділянку землі.

На окупованих землях України виходили колабораціоністські газети, які друкували брехливі розповіді про райське життя в Німеччині.

Українськими колабораціоністами було створено дивізію СС «Галичина», яка воювала на боці фашистів. Зазнала важких втрат у боях під Бродами у липні 1944 р.