Історія України опорні конспекти 11 клас

«Шістедесятники»

Алла Горська (1929-1970)

Народилася 1929 р. в Ленінграді.

Закінчила Київський художній інститут. Активно долучилася до процесу національного відродження на початку 60-х років. Активний учасник і організатор громадського життя молоді Києва, співорганізатор клубу творчої молоді — перших українських неформалів — «шістдесятників», на засіданні якого жваво обговорювалися злободенні питання, звучали виступи на захист української мови, української пісні, політичних прав і свобод.

Повіривши в демократизацію суспільства, організовувала літературно-мистецькі вечори, дискусії, виставки творів молодих художників, збір коштів на взаємодопомогу тощо. На цих вечорах молодь долучалася до глибин національної культури, формувала свій світогляд.

Національно-просвітницька робота Алли Горської давала відчутні результати: зібрання ставали масовими, на них сміливо, відверто звучав голос правди.

Алла Горська разом з іншими організаторами (Л. Танюком та іншими) здійснювала поїздки Україною, організовувала шевченківські вечори, знайомлячи присутніх зі спадщиною українського Відродження, формуючи таким чином світогляд багатьох молодих людей. А. Горська оформляла декорації для багатьох вистав, поставлених Л. Танюком.

У 1954 р. разом із талановитими художниками О. Заливахою, Л.Семикіною та іншими створила вітраж у Київському університеті з зображенням Т. Шевченка — Прометея з гнівним поглядом, який ніби промовляє: люди, просніться, не будьте німими рабами.

Вітраж було знищено, а Аллу Горську та інших художників виключено зі Спілки художників України.

У 1964 р. влада закрила клуб творчої молоді, а 1965 р. розігнала дискусійний клуб, що його намагалися створити Алла Горська та її товариші. Було знищено і композицію А. Горської та В. Прядки в 13-й кімнаті Жовтневого палацу, де збирався клуб.

Алла Горська мужньо обстоювала правду мистецтва й борців за демократизацію суспільства, захищала від несправедливих утисків молодих митців, відкрито виступала проти репресій 1965 — 1970 рр.

У квітні 1968 р. 139 діячів науки, літератури і мистецтва, робітничої молоді та студентів звернулися до Л. Брежнєва та інших високих посадових осіб, протестуючи проти незаконних репресій і закритих судових процесів, що відбувалися в Україні. Свій підпис поставила і А.Горська.

У листопаді 1970 р. А. Горська трагічно загинула. Її знайшли з проламаним черепом. Обставини загибелі з’ясовано не було.

Надія Світлична в себе дома зберігала архів А. Горської, який у неї відібрали під час обшуків і арештів 1972 р.