Історія України опорні конспекти 11 клас

Відступ Червоної армії

22 червня 1941 р. Нацистська Німеччина напала на СРСР.

На початку війни радянські війська було об’єднано у два фронти — Південно-Західний і Південний під командуванням М. Кирпоноса та І.Тюленєва.

Із суходільними військами взаємодіяли моряки Чорноморського флоту (командувач — адмірал П. Октябрський), Дунайська і Пінська військові флотилії.

Причини тимчасового відступу Червоної армії

1. Воєнно-політичне керівництво країни, очолюване Й. Сталіним, своєю антинародною внутрішньою та авантюрною зовнішньою політикою поставило СРСР на межу катастрофи.

2. Чисельна і якісна перевага німецької армії.

Вона налічувала 5,5 млн солдатів та офіцерів, 4,3 тис. танків, майже 5 тис. літаків, 47,2 тис. гармат і мінометів. Це військо мало досвід сучасної війни у Європі, відзначалося високим професійним досвідом, було озброєно найновішою технікою.

3. Усі дані радянської розвідки про підготовку Німеччиною війни проти СРСР Й. Сталін відкидав, він не вірив, що Гітлер наважиться розпочати війну проти СРСР до того, як розгромить Велику Британію, бо не захоче воювати на два фронти.

4. Раптовість фашистського нападу.

5. Матеріальна непідготовленість до війни. На озброєнні радянських військ була застаріла техніка, а окремі найдосконаліші зразки бойової техніки, зброї перед війною було безпідставно знято з виробництва.

6. Знищення кращих військових кадрів під час сталінських репресій у 30-х роках. Знищено близько 40 тис. командирів і політпрацівників, із них 1800 генералів.

7. У військах панувала система жорсткої централізації і суворого підпорядкування, що сковувало ініціативу командирів, породжувало схильність до шаблонів, застарілих схем.

8. Некомпетентність воєнно-стратегічного керівництва.

9. Не було військових планів ведення оборонних боїв.

10. Невдале розташування значної кількості радянських військ у прикордонних зонах дало змогу противникові обхідними танковими маневрами оточити і ліквідувати їх.

11. Легкою здобиччю ворога стали склади зброї, матеріально-технічного постачання, паливно-мастильних матеріалів та провіанту, бо були розміщені близько до кордонів.

12. Використання Німеччиною промислових, сировинних, продовольчих і фінансових ресурсів підкорених країн.

13. Розпорошеність сил Червоної армії на кордонах проти Німеччини, Туреччини та Японії. 40 дивізій СРСР був змушений тримати на своєму кордоні, де стояла мільйонна Квантунська армія Японії.

14. Міжнародна ізоляція СРСР, відсутність надійних союзників. До цього треба додати ті прорахунки радянського керівництва, яких було допущено напередодні Великої Вітчизняної війни.

15. Тоталітарний характер влади, що поставив у залежність від волі однієї людини та її найближчого оточення життя мільйонів людей.