Історія України опорні конспекти 10 клас

Анулювання Брестського миру і  новий наступ військ РСФРР на Україну

11 листопада 1918 р. Раднарком РСФРР видав директиву про надання військової допомоги трудящим України силами дивізій, сформованих у нейтральній зоні на території РСФРР. Утворено Укрреввійськраду, до якої увійшли В. Антонов-Овсієнко, В. Затонський, Й. Сталін, Г. П’ятаков.

13 листопада 1918 р. Після поразки Німеччини в Першій світовій війні більшовики розірвали Брестську мирну угоду, укладену між РСФРР та державами Четверного союзу. РСФРР зняла з себе зобов’язання не втручатися у внутрішні справи України і розпочала наступ в Україну. В Україну наступали війська під командуванням В. Антонова-Овсієнка.

28 листопада 1918 р. Більшовицький керівний центр затвердив Тимчасовий робітничо-селянський уряд України в м. Суджа Курської губернії. Його очолив Г. .П’ятаков, а згодом — X. Раковський.

Члени уряду:

В. Каверін, Артем (Ф. Сергеев), К. Ворошилов, В. Затонський, Є. Квірінг, Ю. Коцюбинський, М. Подвойський, О. Шліхтер.

29 листопада 19.18 р. Маніфест Тимчасового робітничо- селянського уряду про відновлення влади рад в Україні.

Грудень 1918 р. Під приводом надання допомоги робітникам і селянам України, які повстали проти гетьманщини, радянські війська розпочали наступ на Харків і Київ, прикриваючись маріонетковим Тимчасовим робітничо-селянським урядом (1-ша і 2-га повстанські дивізії, утворені з партизанських загонів у «нейтральній зоні»).

Розпочалася Друга війна Радянської Росії проти Української Народної Республіки.

Грудень 1918 р. 1-ша повстанська дивізія просувалася на південний захід, щоб захопити Чернігів і Київ, 2-га дивізія , наступала на Харків.