Історія України опорні конспекти 10 клас

Проголошення УНР

7 листопада 1917 р. У III Універсалі було проголошено Українську Народну Республіку в складі федерації вільних і рівних народів.

УНР створювалася як демократична правова держава. Планувалося збереження федеративного зв’язку з демократичною Росією і створення рівноправної федерації. Проголошення Української Народної Республіки стало, своєрідною реакцією на жовтневе більшовицьке повстання в Петрограді.

Залишення ідеї федеративного зв'язку з Росією, де влада перейшла до більшовиків, було помилкою, бо більшовики все робили для того, щоб задушити Українську революцію.

Усупереч положенням III Універсалу Центральна Рада поступово відмовилася від негайного вирішення аграрного питання.

1. 10(23) листопада 1917 р. на нараді представників поміщицьких організацій, київських цукрозаводчиків і банкірів В. Винниченко заспокоїв поміщиків, заявивши, що питання про землю буде вирішено українськими Установчими зборами.

2. Центральна Рада опублікувала роз’яснення Універсалу з аграрного питання, яке заборонило «свавільне захоплення земель та іншої власності».

Тих, хто наважувався на такі захоплення, рекомендувалося притягати до кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому військову силу.

3. Було оголошено, що у землевласників, які мають менше 40 десятин, землі взагалі не відбиратимуть.

4. Не підлягали розподілу землі під виноградниками, хмелем та господарства з високою агрокультурою виробництва.

Це були наміри Центра/іьної Ради зберегти продуктивність сільського господарства, бо дрібні господарства мають низьку економічну ефективність і працюють лише на себе. Тільки високопродуктивні фермерські господарства могли вивести Україну з розрухи.

Утім ці наміри суперечили великій кількості малоземельних і безземельних селян, котрі прагнули до зрівняльного поділу, а тому виступали проти 40-десятинної норми і заявляли, що вони перестануть підтримувати українську владу, якщо не поділять землю порівну. Тому учасник цих подій історик В. Липинський і вказав, що поняття «Україна» підмінювалося питанням «десятина землі».

Наприкінці листопада 1917 р. в Україні відбулися вибори до всеукраїнських Установчих зборів.

Депутатів обирали на основі загального, рівного і таємного голосування. Українські партії (УПСР та УСДРП) отримали 75% голосів, а більшовики здобули лише 10%.

Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Центральної Ради

(3—4 (16—17) грудня 1917 р.)

(підписали В. Ленін і Л. Троцький)

Непослідовна та нерішуча внутрішня й зовнішня політика Центральної Ради підштовхнула більшовиків до спроб захопити владу в Україні.

Раднарком Росії надіслав до Києва Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Центральної Ради

Вимоги Раднаркому Росії

1. Раднарком заявляв про визнання Української Народної Республіки, але більшовицької, а це означало, що Центральна Рада повинна визнати радянську владу і саморозпуститися.

2. Припинити роззброєння червоногвардійських загонів в Україні і повернути їм зброю.

3. Негайно припинити формування української армії. Відмовитися від спроб перетворити Південно-Західний фронт на Український з підпорядкуванням його Центральній Раді.

4. Не пропускати через Україну антибільшовицькі війська до Росії.

5. Сприяти більшовицьким військам у справі їх боротьби з контрреволюційним кадетсько-каледінським повстанням на Дону.

6. Пропускати більшовицькі війська через Україну на Південний фронт.

Ультиматум закінчувався прямою погрозою: у разі неприйняття цих вимог протягом 48 годин Раднарком вважатиме Центральну Раду у стані відкритої війни проти радянської влади в Росії й Україні.

Голова Генерального секретаріату В. Винниченко і генеральний секретар з національних справ О. Шульгін відповіли Раднаркому одразу: всі його вимоги відхилялися. Ультиматум кваліфікували як грубе втручання у внутрішні справи України. Було вирішено припинити транспортування хліба на північ і негайно організувати власну грошову систему. Незабаром до обігу надійшли 100-карбованцеві купюри українських грошей.

Ультиматум став приводом для першої радянсько-української війни.