Історія України опорні конспекти 10 клас

Воєнні дії на території України в 1915 — 1917  pp.

Березень 1915 р. Російські війська взяли фортецю Перемишль, захопивши великі запаси, зброї і багатотисячний гарнізон — 120 тис. солдатів і офіцерів австрійської армії. Початок квітня 1915 р. До Львова приїхав російський імператор — Микола II, який відвідав і Перемишль.

19 квітня 1915 р. Початок контрнаступу німецько-австрійських військ у Галичині. Вісім армій під командуванням генерала Макензена прорвали фронт і змусили російську армію відступити. Контрнаступ було зупинено лише восени 1915 р. на лінії Кам’янєць-Подільський - Тернопіль — Кременець — Дубно.

Осінь 1915 р. Російська армія змушена була залишити Польщу, Литву, Буковину, Східну Галичину, частину Латвії та Білорусі, п’ять повітів Волині.

Кінець 1915 р. — початок 1916 р. Фронт стабілізувався. Війна стала позиційною. Вивести Росію з війни Німеччина та її союзники не спромоглися. Росія скористалася з перепочинку, бо на початку 1916 р. німецьке командування активізувало бойові дії на Західному фронті. Австро-угорська влада звинуватила у своїх невдачах українців і почала проти них кампанію терору та репресій. Чинила розправу над українцями за їхнє прагнення до возз’єднання з тією частиною українського народу, що проживала під владою Російської імперії:

• тисячі українців кинуто до в’язниць;

• українців запроторювали у концентраційні табори (створено 21 концентраційний табір). Жорстоким концтабором був Талергоф, де в жахливих умовах утримували 30 тис. українців, які гинули від хвороб і голоду. Згодом у австрійському парламенті вибухнув скандал щодо ув’язнених і в 1917 р. концтабори наказано закрити;

• запідозрених у шпигунстві відправляли на шибеницю (у вересні 1914 р. в Мукачевому повішено трьох чоловіків — священика, писаря, селянина);

• у Закарпатті влада проводила мадяризацію українців, перевівши всю шкільну освіту на угорську мову навчання.

22 травня — початок червня 1916 р. Контрнаступ російських Військ («Брусиловський прорив»). Фронт австрійських військ було прорвано. Вони втратили вбитими і пораненими понад 500 тис. осіб. Російська армія знову зайняла Буковину і Південну Галичину. Загальна площа окупованої під час операції території становила 2,5 тис. кв. км. Німецьке командування перекинуло частину своїх військ із Західного фронту і зупинило російський наступ.

Це була остання успішна операція російських військ. Резервів, щоб закріпити успіх, у російського командування не було і війська були змушені знову перейти до оборони. Наприкінці 1916 р. війна знову стала позиційною.

Лінія фронту залишалася незмінною до літа 1917 р.

Червень 1917 р. Наступ російської армії на Південно-Західному фронті, який закінчився повною її поразкою.