Історія України опорні конспекти 10 клас

Формування легіону Українських січових стрільців (усусів)

ГУР почала формування Українських січових стрільців.

Назва походить від формувань запорізьких козаків, які несли строкову і розвідувальну службу.

Серпень 1914 р. Головна українська рада створила Центральну бойову раду, яка звернулася до уряду Австро-Угорщини з проханням дозволити сформувати легіон Українських січових стрільців (УСС). Згоду було отримано.

30 серпня 1914 р. Понад 28 тис. добровольців з усієї Галичини, багато з яких належало до організацій «Січ», «Сокіл», «Пласт», зібралися у м. Стриї, щоб зі зброєю в руках йти захищати рідний край.

Австро-угорське командування з недовірою поставилося до патріотичного настрою української молоді і погодилося на створення лише Одного полку чисельністю 2500 осіб. Так виник легіон «Українські січові стрільці» — перше військове формування в Галичині. На його основі виник регулярний полк, який став частиною австро-угорської армії. УСС австрійці передали тисячу важких однозарядних карабінів, які ще 1.888 р. було знято з озброєння.

Військову присягу приймали двічі:

• перший раз — загальну для всього австрійського війська;

• другий раз — «свою», національно-патріотичну, на вірність Україні.

Михайло Галущинський —перший командувач Українських січових стрільців.

Отаманами легіону Українських січових стрільців ще були:

Г. Косак,

М. Тарнавський,

О. Микитка.

Українських січових стрільців називали «усусами» (похідна від абревіатури УСС).

Сини Івана Франка Петро й Тарас одними з перших вступили до легіону і брали безпосередню участь у боях.

Бойовий шлях легіону Українських січових стрільців

Погано озброєних і ненавчених січовиків австрійці зразу ж кинули на фронт проти російських військ.

Осінь (24 вересня) 1914 р. У зв’язку з тяжким становищем на фронті у розпал Галицької битви стрілецькі сотні вступили в оборонні бої в районі Ужоцького перевалу в Карпатах. Проти них наступала дивізія кубанських козаків. За героїчну оборону перевалу українські частини було відзначено австрійським командуванням, що рідко траплялося стосовно неавстрійських вояків.

Квітень — травень 1915 р. Стрілецькі сотні вийшли на схили гори Маківка, Проти січовиків було кинуто кавалерійську дивізію генерала О. Каледіна (майбутнього отамана Донського козацтва, керівника антирадянських виступів 1918р.) та добірні піхотні частини. Битва на Маківці — це перша велика битва галицьких українців.

Червень 1915 р. «Усуси» першими ввійшли у м. Галич, піднявши над містом жовто-синій український національний прапор.

2 листопада 1915 р Зусиллями січовиків було ліквідовано прорив росіян на Бережани. Тут полк УСС втратив убитими, полоненими й пораненими понад тисячу старшин і стрільців.

Серпень—вересень 1916 р. Виснажливі бої «усусів» на горі Лисоня під Бережанами, де Січові стрільці потрапили в оточення і вирватися вдалося лише невеликій їх. частині. Тут у боях на схилах Лисоні сотні юних патріотів загинуло. Полк УСС втратив убитими, полоненими і пораненими понад тисячу старшин і стрільців. Тих, хто потрапив у полон, відправили у табори військовополонених у Симбірськ і Царицин. Залишки полку було виведено у тил.

17 лютого 1917 р. Полк знову повернувся на фронт під Бережани, якому брало участь шість відновлених сотень полку УСС, які вступили у бій на початку липня 1917 р. під час загального наступу Південно-Західного фронту російської армії, який був невдалим, бо солдати уже не хотіли воювати.

Під час боїв січові стрільці показали себе дисциплінованими воїнами, які проявляли масовий героїзм і взаємодопомогу.

Після Лютневої революції в Росії розпочалося братання січових стрільців і українців, які воювали в російській армії.

Після підписання Брестського миру січові стрільці разом із військами УНР воювали проти більшовиків, білогвардійців, поляків.

Згодом з офіцерів-січовиків Євген Коновалець створив Українську воєнну організацію, яка стала основою Організації українських націоналістів (ОУН).

Улюблені пісні Січових стрільців

«Ой, у лузі червона калина»,

«Бачиш, брате мій, товаришу мій»,

«їхав козак на війноньку», ,

«Зажурились галичанки»,

«Не сміє бути у нас страху» тощо.

Ставлення до «усусів» німецького й австрійського командування

• У боях австро-німецьке командування неодноразово відзначало їхній героїзм, їх високі моральні якості.

• Під час затишшя австрійці зневажали Січових стрільців, вважали їх зрадниками, боялися їх, бо. вони не жаліли свого життя в боях за відродження незалежної української держави і щасливе життя народу.