Історія України опорні конспекти 10 клас

Духовні цінності українців

Незважаючи на національні утиски з боку Російської та Австро-Угорської імперій українці зберігали свою мову, традиції та звичаї. Берегинею народних традицій виступало село.

Діячі науки й культури залучали українців до участі в хорових і театральних гуртках, народних університетах, вечірніх і недільних школах. Велику культурно-освітню роботу серед широких народних мас вели «Просвіти», які діяли у містах і містечках, робітничих селищах і селах усієї України. У Харкові діяв Народний будинок товариства грамотності, у Києві — «Клуб трудящих осіб», у Львові — товариство «Боян» тощо. На кошти, зібрані від показу вистав аматорського драматичного театру в Харкові, збудовано перший в Україні Палац робітника.

У багатьох містах і селах виникали аматорські драматичні гуртки. їх часто організовували видатні діячі української культури:

• у Лисичанську на Донбасі самодіяльний театр організував драматург і актор Марко Кропивницький;

• у Ніжині — професійна актриса Марія Заньковецька;

• у селі Харківці на Полтавщині — письменник Архип Тесленко;

• у с. Красноїлі на Станіславщині «Гуцульський театр» — письменник і музикант Гнат Хоткевич.

У 1907 p. І. Франко та О. Нижанківський підготували і видали народно-пісенний збірник «Русько-український співаник».

Висновки

1. Попри заборони та обмеження з боку самодержавства українська культура початку XX ст. досягла найбільших здобутків і вийшла на європейський рівень.

2. Утім це була культура невеликого прошарку українського населення, основна ж маса народу України не мала доступу до цих досягнень, був високий розрив між культурою української еліти і низьким рівнем освіти переважної більшості народу.

3. Проте народні маси були берегинею українських традицій, звичаїв, української мови. Ніякі заборони не могли зламати духу народу, його вірувань, орієнтованих на загальнолюдські цінності.

4. Культурний процес гальмувався шовіністичною політикою Росії та Австро-Угорщини.