СЕРЕДНІ ВІКИ
Франкська імперія

Західне Франкське королівство за останніх Каролінгів

Після Верденського поділу найзгуртованішою і найміцнішою частиною колишньої імперії було Західне Франкське королівство — майбутня Франція, як її почали називати з Х-ХІ ст.

Столицею нової держави став Париж, розташований на р. Сена. Влада останніх Каролінгів протрималася тут найдовше, до кінця X ст. Вона, одначе, слабшала, і не могли зупинити подальшого розпаду своїх володінь. Прискорили руйнацію напади норманів, які на кораблях перетинали море і грабували прибережні землі, наганяючи жах на населення.

Представники місцевої влади зобов'язали великих землевласників у разі небезпеки з'являтися зі своїми загонами для відбиття нападу. Водночас дрібні землевласники і рицарі самі стали шукати порятунку від норманів і переходити під захист сильніших покровителів. Таких людей називали васалами. За надання захисту вони складали клятву вірності своєму покровителю — сеньйору і зобов'язувалися служити йому, прибуваючи озброєними на його вимогу.

Коли напади норманів почастішали, Карл Лисий 847 р. зобов'язав «кожну вільну людину обрати собі сеньйора». Права сеньйора над своїми васалами прирівнювалися до влади короля над своїми підданими. А ще через 30 років було визнано спадковість бенефіціїв і графських титулів. Тепер бенефіції перетворилися у спадкові володіння — феоди. Володіння феодом вимагало служби, переважно військової. Володарів феодів почали називати феодалами. Виникали графства, що нагадували маленькі королівства. Настав час феодальної роздробленості. Кожен феодал мав величезну владу, а останні Каролінги були безсилими: вони не мали ані авторитету серед феодалів, ані війська для боротьби проти норманів.

У 885-886 pp. нормани протягом десяти місяців тримали в облозі Париж, але так і не змогли його взяти. Оборону міста організував паризький граф Ед, здобувши, таким чином, повагу місцевих феодалів та авторитет, набагато більший від королівського.

Після смерті останнього Каролінга Людовіка V Лінивого французька знать обрала новим королем одного з нащадків паризького графа Еда — Гуго Кадета. Так у Франції розпочалося правління нової династії Капетингів.