СЕРЕДНІ ВІКИ
Франки та англосакси утворюють свої держави

«Салічна правда»

До завоювання Галлії у франків не було писаних законів. Існували лише звичаї, які передавалися з покоління в покоління в усній формі. Такі правила поведінки називають звичаєвим правом. Запис законів франків, зроблений Хлодвігом, є однією з найвизначніших пам'яток звичаєвого права в Європі. Його назвали «Салічною правдою».

Наказавши записати давні закони, Хлодвіг хотів підкреслити, що король судив за давніми звичаями свого народу. Одначе він відібрав з-поміж давніх звичаїв лише ті, що його влаштовували. «Салічна правда» містила багато відомостей про господарство, життя і вірування франків. За більшість провин призначалися грошові штрафи: за крадіжку худоби чи рабів, за підпал господарських будівель чи за вбивство людини. Закон забороняв кровну помсту між родичами загиблого і вбивцею, замінюючи її штрафом — вергельдом.

Для встановлення вини підозрюваного використовували покази свідків чи «Божий суд». Звинувачуваний мав, наприклад, дістати рукою із казана з окропом якусь річ, а потім судді з того, як загоювалися опіки, визначали, винен він чи ні. Франки вірили, що невинну людину Бог оберігає від опіків.