ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ
Римська імперія у І—II ст.

Римська культура

Крім розвитку архітектури, де римляни досягай вагомих успіхів, винайшовши бетон і технологію зведення арочних споруд, значними були успіхи і в інших галузях культури. Так, стіни житлових приміщень, зведених з бетону, мали гладку поверхню, що давало змогу прикрашати їх фресками (малюнками по ще вогкій штукатурці). Художники малювали пейзажі, персонажів міфів, тварин, сцени з реального життя тощо. Підлоги домівок викладалися мозаїкою. Кімнати будинків і громадських споруд прикрашалися статуями героїв, богів, господарів будівлі тощо. Особливістю римських скульптур було те, що вони мали портретну схожість з людиною, яка зображувалася. Завдяки цьому сьогодні ми знаємо точно, як виглядали імператори та інші знамениті люди Риму.

Римляни, будучи народом войовничим, не проявляли схильності до літератури. Першого поета, який написав вірші латиною, навіть відшмагали прилюдно, як раба. Але згодом ситуація змінилася, і поети стали користуватися пошаною. Улюбленим поетом був Вергілій, який написав поему «Енеїда» (вона розповідала історію поневірянь троянського героя Енея, нащадки якого заснували Рим) та інші твори. Імператор Негуст гордився поемою, вважаючи, що вона оспівує його правління.

Друг імператора Меценат надавав допомогу тим поетам, які оспівували імператора і міць римської армії. Таким поетам дарувалися вілли, гроші. Тих, хто критикував владу, чекало заслання. Серед найвідоміших римських поетів можна виокремити Лукреція Кара, Овідія, Катулла. Римські письменники були творцями і прозових творів. Історичні твори Тита Лівія, Публія Корнелія, Тацита, романи Апулея та інших письменників та учених стали частиною світової літератури.

На римську культуру великий вплив мала грецька. Римські діячі наслідували грецькі зразки, іноді перевершуючи своїх учителів. Римські автори створили велику кількість енциклопедій, зібравши наукові знання стародавнього Сходу, Греції і Риму. Більшість з того, що ми знаємо про стародавній світ, нам розповіли римляни. Культури греків і римлян, злившись воєдино, склали одне ціле. Греко-римську культуру прийнято називати античною, а цивілізацію греків і римлян — античною цивілізацією.