НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
Утворення національних держав в Італії та Німеччині

Бісмарк та об'єднання Німеччини

У 60-х pp. питання об'єднання Німеччини стало головним. Перехід до практичних кроків щодо його реалізації розпочався після призначення на посаду канцлера (голови уряду) Пруссії Oтто фон Бісмарка (1815-1898). «Залізний канцлер», як його називали, упевненою ходою попрямував до своєї головної мети —німецької єдності.

У 1862 р. Бісмарк став головою уряду Пруссії. Він очолив уряд саме тоді, коли між парламентом (ландтагом) і королем спалахнув гострий конфлікт через питання військової реформи, переозброєння та збільшення армії.

У виступі перед парламентарями він виклав програму своєї майбутньої зовнішньої та внутрішньої політики. «Не на лібералізм Пруссії дивиться Німеччина, а на її могутність. Не промовами, не постановами більшості вирішуються великі питання часу — це було помилкою 1848 p., — а залізом і кров'ю. Пруссії необхідно тримати свої сили напоготові, в очікуванні сприятливого моменту, що його декілька разів було втрачено», — сказав Бісмарк. Не рахуючись із парламентською опозицією та в обхід рішень парламенту, він провів реформу і збільшив армію вдвічі, оснастив її новими рушницями і швидкострільними гарматами.