ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ
Падіння республіки та утворення імперії

Утворення Римської імперії

Проти вбивць Цезаря виступив його друг консул Антоній. Не отримавши підтримки в сенаті і боячись гніву народу, убивці Цезаря втекли з Риму на Балканський півострів. Вони почали збирати військо для боротьби за відновлення республіканського правління. В Італії знову спалахнула громадянська війна між прихильниками Цезаря і республіканцями. У ці дні в Римі набула популярності ще одна людина — 18-літній Октавіан. Юнак дізнався, що Цезар у заповіті оголосив його своїм прийомним сином і головним спадкоємцем.

Антоній і Октавіан одразу ж зненавиділи один одного, однак легіони були готові коритися прийомному сину Цезаря. Антонієві в 43 р. до н.е. довелося укласти союз з Октавіаном для боротьби з прихильниками республіки. Утворився другий тріумвірат (Антоній, Октавіан, Марк Емілій Лепід).

Після перемоги над легіонами Брута і Кассія Октавіан та Антоній десять років правили разом, розділивши між собою Римську державу: Октавіан одержав Захід і залишився в Римі. Антоній став правителем східних провінцій.

У його долі важливу роль відіграла цариця Єгипту Клеопатра. Антоній закохався у цю жінку і одружився з нею. Обидва правителі прагнули одноосібної влади і це, зрештою, призвело до війни.

У 31 р. до н.е. флоти Антонія та Октавіана зустрілися біля мису Акцій поблизу західних берегів Балканського півострова. У розпал битви Клеопатра наказала єгипетському флоту вийти з бою. Антоній сів на швидкохідний корабель і, залишивши своїх воїнів, кинувся за нею. Залишившись без полководця, військо Антонія зазнало поразки. Про це Антоній дізнався вже в Єгипті. Не бажаючи потрапити до рук ворогів, він кинувся на свій меч. Римські війська захопили Єгипет. Клеопатра прийняла отруту. Єгипет було перетворено у римську провінцію.

Октавіан правив одноосібно з 30 р. до н.е. Він оголосив про закінчення громадянських війн і встановлення миру в Італії та провінціях. Сенат надав йому почесне звання Август (з латині — священний).

Октавіан не побажав називатися диктатором, хоча влада його була необмеженою. Він іменував себе принцепсом — першим громадянином.

Август чимало зробив для процвітання Римської держави. Він зберіг усі республіканські владні структури: сенат, народні збори, виборних магістратів, хоча й обмежив їхню реальну владу. При ньому есе населення Італії було включено до списків римських громадян. Найвизначніші представники італійських міст стали сенаторами. Римляни припинили завойовницькі війни, але ненадовго.

Октавіан увійшов в історію як покровитель мистецтв. При ньому творили поети Вергілій і Горацій, написав свою «Історію Риму» Tит Лівій.

Октавіан Август ніколи не забував про долю Цезаря. Він створив особисту варту, солдати якої називалися преторіанцями.

Перший римський імператор помер у 14 р. н.е.

Починаючи з часів правління Октавіана Августа, Римську державу називають імперією, тому що нею одноосібно правили, змінюючи один одного, імператори.